Kardiomyopatia

Kardiomyopatia Kardiomyopatia je označenie pre skupinu ochorení srdca, ktoré nie sú spôsobené zlým okysličením (ischémiou) srdcového svalu (narozdiel od chorôb ako je infarkt a angína pectoris), a ktoré sa prejavujú najmä srdcovým zlyhaním.

Poznáme štyri hlavné typy kardiomyopatie:


1. Hypertrofická kardiomyopatia

Príčina vzniku tejto choroby nie je celkom jasná, ale predpokladá sa významný podiel genetického predpokladu a rodinného výskytu.

Dochádza k abnormálnemu zmohutneniu srdcového svalu (zväčšenie srdca) a niektoré z takto zväčšených častí môžu začať tvoriť prekážku krvi pretekajúcej srdcom.

Z toho dôvodu je narušená funkcia srdca ako pumpy, dochádza k srdcovému zlyhávaniu a chorý je vo zvýšenej miere ohrozený vznikom nebezpečných porúch rytmu vrátane fibrilácie komôr.

2. Dilatačná kardiomyopatia

V tomto prípade tiež dôjde k zväčšeniu srdca, ale nie k zmohutnenie jeho svaloviny.

Ani tu nie je príčina presne známa, uvažuje sa však o vplyve niektorých vírusových infekcií, chronického alkoholizmu a genetického predpokladu. Viac si prečítajte v príslušnom článku.

3. Reštriktívna kardiomyopatia

Je veľmi vzácna a bežne sa s ňou nestretávame. V tomto prípade dochádza k väzivovateniu srdcového svalu ukladaním tuhého väziva.

Srdcový sval stráca pružnosť a elasticitu a tým je narušená jeho pumpovacia schopnosť.

Liečba sa sústreďuje na príznaky srdcového zlyhania, prognóza choroby nebýva príliš dobrá. Viac si prečítajte v príslušnom článku.

4. Arytmogénna dysplázia pravej komory

Toto je veľmi vzácna kardiomyopatia a bude jej venované len niekoľko slov.

Dochádza u nej k nahrádzaniu srdcovej svaloviny pravej komory väzivom a tukovým tkanivom, novo vzniknuté tkanivo je veľmi rizikové pre vznik vážnych porúch rytmu.

Poznámka: Ako vzácny a zvláštny typ kardiomyopatie možno menovať tzv. Keshanskú chorobu, ktorá vzniká v dôsledku nedostatku selénu a infekcie Coxsackie vírusmi.

Prejavy kardiomyopatie

Všeobecne povedané sa väčšina kardiomyopatií prejavuje príznakmi srdcového zlyhávania ako je dýchavičnosť, nevýkonnosť, znížená tolerancia námahy, kolapsy s bezvedomím, opuchy dolných končatín, voda na pľúcach a pod.

Celkovo je zvýšené aj riziko vzniku porúch rytmu v chorej srdcovej svalovine. Môžu to byť menej nebezpečné arytmie ako je fibrilácia predsiení a flutter predsiení, ale aj smrteľne nebezpečné poruchy rytmu ako napríklad komorová tachykardia a fibrilácia komôr.

Diagnostika

Okrem anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia a EKG je pre diagnózu veľmi dôležité ECHO srdca, na ktorom sa väčšinou nájdu známky typické pre danú kardiomyopatiu.

Veľký vylučovací význam v diagnóze kardiomyopatie má vyšetrenie srdcových tepien – koronarografia.

Dôležité je, že na srdcových tepnách nenájdeme výrazný nález a to nám vylúči ischemickú chorobu srdca.

Na vyšších pracoviskách sa niekedy vykonáva aj biopsia srdcového svalu, kedy lekári svalovinu srdca nabodnú tenkou ihlou a získajú drobnú vzorku na vyšetrenie pod mikroskopom.

Liečba kardiomyopatie

Na ochranu srdcovej svaloviny a prevenciu závažných porúch rytmu sa podávajú lieky ako sú ACE-inhibítory a beta-blokátory, príznaky srdcového zlyhávania sa liečia pomocou diuretík.

Najmä hypertrofická kardiomyopatia sa niekedy lieči chirurgickým odstránením časti zväčšenej srdcovej svaloviny k zlepšeniu prietoku krvi.

Ako prevencia smrtiacich porúch rytmu sa niekedy implantuje tzv. ICD prístroj. To je malá škatuľka podobná kardiostimulátoru, ktorá monitoruje srdcový rytmus a pri výskyte nebezpečnej poruchy rytmu vyšle do srdca elektrický výboj, ktorý poruchu rytmu vyruší a nastolí normálny rytmus.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kardiomyopatie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button