Karcinoid
Karcinoid je označenie pre relatívne vzácny nádor, ktorý vychádza z buniek so schopnosťou vytvárať hormóny. Karcinoid sa niekedy chová ako nezhubný, niekedy však aj on vytvára metastázy. Kvôli tomuto nevyspytateľnému správaniu sa radí medzi polozhubné (semimaligné) nádory. Aj nezhubná forma karcinoidu môže však svojho nositeľa potrápiť zlúčeninami, ktoré produkujú nádorové bunky.
Príčiny karcinoidu
Nádor vychádza z hormonálne aktívnych buniek, ktoré sa nachádzajú roztrúsené v tráviacej sústave, preto sa môže vyskytnúť v stene žalúdka, tenkého a hrubého čreva – obzvlášť častý je v apendixu.
Okrem tráviaceho traktu sa nádor vyskytuje aj v pľúcach. Presnú príčinu vzniku tohto nádoru nepoznáme.
Prejavy
Karcinoid sa veľmi často nijako neprejavuje a býva nezriedka náhodným nálezom pri odstránení apendixu z iných príčin.
Pokiaľ má karcinoid klinické prejavy, ide predovšetkým o stavy spôsobené produkciou najrôznejších účinných látok bunkami nádoru – medzi tieto látky patrí napríklad serotonín, bradykinín, histamín a mnoho ďalších.
Výsledné prejavy sa zhŕňajú pod pojem karcinoidový syndróm – ten zahŕňa hnačky, bolesti brucha, úbytok na váhe, záchvatové sčervenanie tváre známe ako flush [flase], návaly tepla, dýchavičnosť, kašeľ a búšenie srdca.
Tieto príznaky majú záchvatovitý charakter s náhlym začiatkom a koncom.
Niekedy vznikajú bez viditeľného vyvolávajúceho činiteľa, inokedy ich u človeka s karcinoidmi spustí konzumácia alkoholu alebo potraviny s vyšším obsahom serotonínu – banány, ananás, kivi ai.
Z dlhodobého hľadiska môže kvôli vplyvu zlúčenín uvoľňovaných z karcinoidu dochádzať k postupnému väzivovateniu pľúcnej srdcovej chlopne s rozvojom prejavov jej zúženia.
Diagnostika
Vzhľadom k zriedkavosti tohto nádoru to nie je nič ľahké. Často sa hmota karcinoidu nájde pri operácii na čreve pre iné ochorenia.
Inak možno diagnózu urobiť z rozpoznania klinických príznakov (ktoré môžu byť veľmi neurčité) a z ďalších vyšetrení.
Z krvi možno merať koncentrácie látok, ktoré karcinoid produkuje, prítomnosť nádorovej hmoty v dutine brušnej možno zisťovať ultrazvukovým a CT vyšetrením brucha.
Pomôcť môže aj nukleárna medicína, ktorá vie rádionuklidovým vyšetrením s vysokou úspešnosťou nájsť aj malé nádorové ložiská kdekoľvek v tele.
Prevencia pred karcinoidom
Vzhľadom na to, že presnú príčinu vzniku tohto nádoru nepoznáme, neexistuje ani známa prevencia.
Liečba
Malé nádory možno úspešne liečiť chirurgicky. U väčších nádorov, ktoré už stihli metastázovať, sa uplatňuje kombinácia chirurgickej liečby, chemoterapie a biologickej liečby s rôznym efektom.
Biologická liečba spočíva najmä v aplikácii látky somatostatínu a jemu podobných látok.
Somatostatín vie všeobecne blokovať tvorbu hormónov a u karcinoidu tak pomáha brániť produkcii jeho zlúčenín zodpovedných za karcinoidový syndróm.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/karcinoid
Použité zdroje: základné zdroje textu