Japonská encefalitída
Japonská encefalitída je infekčný zápal mozgu, ktorý sa vyskytuje v juhovýchodnej Ázii a najmä v Japonsku. Prebiehajúce ochorenie môže spôsobiť trvalé komplikácie, a preto je vhodné o ňom niečo vedieť. Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny japonskej encefalitídy
Japonská encefalitída je spôsobená vírusom, ktorý sa prenáša bodnutím niektorých druhov komárov.
Vyššie riziko nákazy je v mieste stojatých vodných plôch, ryžových polí a bažín, kde sa komáre množia.
Rezervoárom vírusu je viacero zvierat vrátane ošípaných, z ktorých komáre sajú nakazenú krv.
Prejavy
Japonská encefalitída sa začne prejavovať za 7-14 dní po nákaze.
U mnohých ľudí ide síce len o zvýšenú teplotu a celkovú nevôľu, ale u niektorých nešťastníkov sa objavia pomerne dramatické neurologické príznaky s vysokými horúčkami (nad 39 ° C), silnou bolesťou hlavy, stuhnutím šije, zmätenosťou a poruchami reči. Býva prítomné aj ochrnutie rôznych svalových skupín.
Diagnostika
Diagnóza je pravdepodobná u človeka s vyššie spomínanými príznakmi, ktorý sa nachádza v oblasti s popisovaným výskytom japonskej encefalitídy, alebo sa z tejto oblasti vrátil.
Diagnózu možno potvrdiť sérologickým vyšetrením krvi s nálezom protilátok proti vírusu.
Prevencia pred japonskou encefalitídou
V oblastiach s popisovaným výskytom nákazy je vhodné sa chrániť pomocou repelentov, však účinnejšou formou prevencie je očkovanie.
Liečba
Účinná liečba bohužiaľ nie je možná, ako je tomu aj u väčšiny ostatných vírusových chorôb, preto je v akútnej fáze terapia symptomatická (sledovanie stavu, antipyretiká na tlmenie horúčky, kyslík, výživa).
Ak sú po uplynutí infekcie prítomné poruchy hybnosti, je potrebná dlhodobá intenzívna rehabilitácia, ale viac sa toho pre postihnutého robiť nedá.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/japonska-encefalitida
Použité zdroje: základné zdroje textu