Jačmenné zrno
Jačmenné zrno (odborne latinsky hordeolum) je pomerne častým problémom, ktorý riešia oční lekári. Nie je nebezpečné, ale zvyčajne spôsobuje chorému niekoľko ťažkostí. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba jačmenného zrna? To všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny jačmenného zrna
Podstatou problému je upchatie mazových žliazok alebo potných žliazok v oblasti očného viečka.
Dôjde k vzniku zápalu, následne potom môže dôjsť k infekcii ložiska baktériami.
Riziko sa zvyšuje pri častom šúchani očí a pri nedodržiavaní hygieny (neumývaní rúk, zdieľanie uterákov a pod.). Väčšie riziko vzniku infekcie majú aj pacienti s oslabenou imunitou (napr. chorí s cukrovkou).
Prejavy
Vytvorenie jačmenného zrna na oku sa prejaví ako začervenaný hrbolček (hrčka), ktorý sa nachádza na vonkajšej strane viečka, niekedy však vzniká na jeho vnútornej strane a je viditeľný až pri pretočení viečka. Jačmenné zrno obsahuje zápalovú tekutinu a niekedy hnis.
Viečko postihnuté škrobmi obsiahnutými v jačmennom zrne môže byť opuchnuté a začervenané, príslušné oko môže taktiež bolieť.
Žmurkanie býva nepríjemné, oko slzí a svrbí. Väčšie jačmenné zrná, ktoré tlačia na tkanivá oka môžu dokonca ľahko narušiť videnie.
Diagnostika
Hordeolum je viditeľné voľným pohľadom, diagnózu môže urobiť prakticky akýkoľvek lekár, osobou najpovolanejšou je samozrejme očný lekár (oftalmológ).
Liečba jačmenného zrna
Hordeolum väčšinou samo praskne, jeho obsah vytečie a potom sa tkanivo zahojí.
Ak k tomu nedôjde a jačmenné zrno chorého obťažuje, je ideálnym riešením práve návšteva očného lekára, ktorý zrno opatrne nareže sterilným nástrojom a umožní tak odtok hnisu.
K rýchlejšiemu zahojeniu infekčných komplikácií sa používajú rôzne antibiotické masti.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/jecne-zrno
Použité zdroje: základné zdroje textu