Ischemická kolitída

ischemická kolitídaIschemická kolitída znamená zápal hrubého čreva, ktorý je vyvolaný nedostatočným prísunom kyslíka do jeho steny. Zápal zvyčajne postihuje len určitý segment čreva, väčšinou v jeho ľavej časti. Najčastejšie sú postihnutí starší a viac chorí ľudia.

Príčiny ischemickej kolitídy


Príčinou stavu je nedokrvenie steny hrubého čreva. K tomu môže dôjsť celkovo pri znížení krvného tlaku v tele (šokové stavy, náročné operácie, srdcové zlyhávanie, ťažká dehydratácia, vplyv niektorých liekov), alebo pri upchávaní krvných ciev, ktoré by mali hrubé črevo vyživovať.

Cievne zásobenie je narušené napríklad u uzáverov veľkých črevných tepien.

K uzatváraniu malých tepienok dochádza napríklad pri niektorých autoimunitných chorobách (systémový lupus), u cukrovky, u chorôb spojených so zvýšeným zrážaním krvi (napr. leidenská mutácia) a vyššie riziko majú aj ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu.

V mnohých prípadoch je príčina vzniku ochorenia s názvom ischemická kolitída nejasná, úlohu zohráva aj vysoký vek a celkové opotrebovanie organizmu.

Príznaky

Závisia od rozsahu a rýchlosti nedokrvenia čreva. Typickým príznakom je bolesť brucha, ktorá môže byť spojená s nevoľnosťou a zvracaním.

Relatívne často sa objavuje nutkanie na stolicu, hnačky a nachádzame červenú krv v stolici.

U ťažkých foriem sa rozvíja toxický megakolón a ileus so zástavou črevnej činnosti a rôzne veľký okrsok čreva začne odumierať. To sa prejaví horúčkou a postupným rozvojom peritonitídy s otravou krvi. Dôsledkom je šokový stav a smrť.

Dodajme, že aj pri ľahkých formách ischemickej kolitídy bezvýrazných príznakov, môže dôjsť k neskorým komplikáciám, ktoré mávajú podobu zúženie čreva a jeho dôsledkov.

Diagnostika

Okrem anamnézy a vyšetrenie brucha je dôležitá röntgenova snímka brucha. Ultrazvuk alebo CT vyšetrenie brucha bývajú zvyčajne taktiež vykonané, ale nález na nich nemusí byť jednoznačný. Röntgen s podaním kontrastnej látky výplachom (tzv. irigografia) ukáže dutinu čreva s typickými štruktúrami.

Základom diagnostiky je však kolonoskopia. Pri nej lekár na vlastné oči uvidí chorobné zmeny sliznice a môže pri pochybnostiach odobrať vzorky na histologické vyšetrenie.

Ak chceme pri podozrení na ochorenie s názvom ischemická kolitída zistiť, či sú veľké tepny zásobujúce črevo priechodné, volíme angiografické vyšetrenie.

Liečba

U ľahších foriem choroby s názvom ischemická kolitída je liečba konzervatívna.

Pacientovi dodávame tekutiny vnútrožilovo, na čas väčšinou zakážeme príjem potravy ústami, aby sme črevo nenamáhali (s možným podaním špeciálnej výživy vnútrožilovo) a podávame antibiotiká.

Pri zhoršovaní stavu môže byť potrebný chirurgický zákrok s odstránením postihnutej časti čreva.

Ak zistíme pri kolonoskopii odumretie časti čreva, vykonáva sa chirurgický zákrok vždy a čo najskôr. Veľkým problémom je syndróm krátkeho čreva, ktorý sa po týchto operáciách objavuje.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ischemicka-kolitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button