Inzulinóm

inzulinómInzulinóm je veľmi vzácny nádor, ktorý vychádza z buniek pankreasu. Nemusí byť vždy zhubný, ale aj nezhubný inzulinóm môže svojho nositeľa ohroziť na živote. Drvivá väčšina inzulinómov sa síce vyskytuje v pankrease, výnimočne sa však môžu vyskytovať aj inde v tele. Aké sú príčiny vzniku týchto nádorov, ako sa prejavujú, ako ich diagnostikovať a liečiť?

Príčiny vzniku inzolínomu


Príčina vzniku inzulinómov nie je väčšinou jasná. V niektorých prípadoch je výskyt inzulinómu spojený s tzv. MEN syndrómom.

Príznaky

Inzulinóm sa prejavuje nadmernou tvorbou inzulínu, ktorý spôsobí príliš veľký pokles krvného cukru, tj. hypoglykémia.

K jej prejavom patrí nadmerné potenie, búšenie srdca, tras rúk, v ťažších prípadoch poruchy vedomia, zmätenosť, agresivita, kŕče a niekedy aj úplná strata vedomia a smrť. Väčšina príznakov je dôsledkom nedostatočného prísunu cukru do mozgu.

Dlhodobejšia nadprodukcia inzulínu môže viesť aj k nárastu telesnej váhy.

Diagnostika

Nízka hladina cukru sa dá zistiť z krvného odberu či z jedinej kvapky krvi. Pri náhlej poruche vedomia stanovujú privolaní zdravotníci RZP hladinu cukru pomerne bežne.

Ak zistíme hypoglykémiu u inak relatívne zdravého človeka, ktorý sa nelieči na cukrovku, je to podozrivé.

Z krvi sa dá zistiť aj hladinu tzv. C-peptidu a inzulínu. Samotný nádor možno hľadať pomocou zobrazovacích metód – ultrazvuk brucha, CT vyšetrenie brucha, endosonografia, alebo zobrazovacích metód nukleárnej medicíny – scintigrafia. Scintigrafické vyšetrenie sa označuje ako octreotidový scan, v diagnostike inzulinómov nemá však dostatočnú úspešnosť.

Liečba

Akútna hypoglykémia sa lieči podaním cukru, ideálne formou vnútrožilového roztoku. Samotný nádor sa lieči chirurgickým zákrokom, ktorý sa niekedy kombinuje s chemoterapiou.

Operácie nie sú jednoduché a zvyčajne je nutné spolu s nádorom odstrániť aj časť pankreasu.

Ak nie je pacient zákroku schopný, podávajú sa látky, ktoré tlmia tvorbu inzulínu v nádore.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/inzulinom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button