Invaginácia čreva
Invaginácia čreva je relatívne závažný stav, pri ktorom dôjde k priškrteniu časti čreva a tento úsek môže aj odumrieť. Aké sú príčiny vzniku tohto priškrtenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko dôležité o tomto stave sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny invaginácie čreva
Pri ochorení s názvom invaginácia čreva sa úsek čreva vsunie do susedného úseku a tým dôjde k utláčaniu črevnej steny s narušením cievneho zásobenia v mieste stretu.
Celé sa to zle popisuje, pretože je to veľmi komplikovaná choroba.
Presná príčina ochorenia s názvom invaginácia čreva nie je zvyčajne jasná, k tomuto javu dochádza častejšie u detí.
Príznaky
Invaginácia sa prejaví náhlou bolesťou brucha, ktorá býva opakovaná a kŕčovitá. Pomerne typicky je v stolici popisovaný hlien a červená krv, ktorá dáva stolici farbu červeného želé.
Tento nález u detí budí vždy podozrenie na invagináciu čreva.
Pokiaľ nie je invaginácia nijako riešená, môže postihnutá časť čreva odumrieť, čo býva nasledované zápalom pobrušnice a môže dôjsť aj k otrave krvi.
Invaginácia patrí medzi ileózne stavy (stavy črevnej nepriechodnosti).
Diagnostika
Skúsený lekár (obvykle chirurg alebo pediater) dokáže podozrenie získať z klinických ťažkostí postihnutého a z pozorného vyšetrenie brucha pohmatom.
Zo zobrazovacích metód má veľký význam ultrazvuk, ktorý invaginovaný úsek veľmi často dobre zobrazí.
Liečba
Pomerne často ide napraviť invagináciu čreva polohovaním pacienta a podaním nálevu s kontrastnou látkou do konečníka.
Nálev sa rozleje po čreve, zobrazí invagináciu a navyše tekutina môže zakliesnené črevo vysunúť a celý stav tak vyriešiť.
Ak sa invaginácia takto šetrne nevyrieši, je nutné vykonať chirurgický zákrok v dutine brušnej.
Chirurg invagináciu uvoľní a úsek čreva musí prehliadnuť. Pokiaľ črevo vykazuje náznaky odumierania, musí sa postihnutý úsek odstrániť a zdravé konce sa zošijú.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/invaginace-streva
Použité zdroje: základné zdroje textu