Impetigo

ImpetigoImpetigo je časté a trochu záhadne znejúce kožné ochorenie. Možno ho výstižne opísať ako povrchový hnisavý zápal kože. Impetigo sa môže veľmi ľahko šíriť – najmä v detských kolektívoch – postihuje však aj dospelých jedincov. Aké sú príčin tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko čo o tejto chorobe potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.

Impetigo a jeho príčiny


Príčinou infekcie sú baktérie zo skupiny streptokokov a stafylokokov. Tie napadnú povrchovú vrstvu kože a spôsobia tam zápal. Stafylokoky majú navyše k dispozícii toxíny, ktoré vedia povrchovú vrstvu kože priamo štiepiť a rozkladať.

V súvislosti so zápalmi kože sa používa aj termín „impetiginizácia„. Impetiginizácia znamená, že nejaký pôvodne neinfekčný kožný defekt sa infikoval baktériami a vznikol tam bakteriálny hnisavý zápal.

Klasicky dochádza k impetiginizácii u akýchkoľvek svrbivých vyrážok.

Človek si svrbiace miesta rozškrabe a tým si naruší kožný kryt, ktorým potom do odrenín preniknú baktérie.

Prejavy

Prejavy sa trochu líšia. U streptokokovej formy sa vytvoria na koži začervenané ložiská s malými pľuzgierikmi, ktoré sa plnia hnisom.

Ložiská sa pomerne rýchlo pokryjú šupinkovatými krustami medovo žltej farby. Nevyzerá to veľmi pekne.

Stafylokoková forma vyzerá inak kvôli pôsobeniu stafylokokových toxínov. Opäť sa vytvára červené ložiská, tentoraz však s veľkými pľuzgiermi naplnenými nazelenalým hnisom.

Pľuzgiere sa pomerne ľahko odlučujú a zostáva po nich mokvajúce červené ložiská.

Na povrchu týchto ložísk môžu zasa vznikať šupinovité chrasty, u stafylokokovej infekcie majú farbu skôr do hneda. Dodávame, že najčastejší výsev tejto infekčné vyrážky je na lícach, možné sú však aj iné lokalizácie.

Okrem toho je dobré si uvedomiť, že streptokoky aj stafylokoky sa môžu v konkrétnom ložisku vyskytovať spoločne.

V inom článku píšeme o tzv. ruži (erysipelas) a popisujeme ju tiež ako streptokokové ochorenie kože. Aký je teda rozdiel medzi ružou a streptokokovým impetigom? Keď vynecháme fakt, že ruža vyzerá trochu inak (viac v danom článku), potom hlavný rozdiel je v tom, že ruža je rozsiahlejším postihnutím kože než streptokokové impetigo.

U impetiga je postihnutá povrchová vrstva kože, u ruže je postihnutá koža aj podkožie. Pre ružu sú tiež typické celkové prejavy ako je horúčka, čo u impetiga nebýva.

Komplikácie

Stafylokokové impetigo má ťažkú formu, ktorá sa nazýva syndróm obarenej kože. Je to situácia, keď je pôsobenie stafylokokových toxínov na kožu veľmi silné.

Touto formou choroby bývajú postihnuté skôr deti.

Princíp poškodenie kože je prakticky rovnaký ako u „normálneho“ stafylokokového impetiga, poškodenie je ale oveľa väčšie.

Vznikajú rozsiahle červená ložiská pripomínajúce popálené plochy a vrchné vrstvy pokožky nad týmito plochami sa v zdrapoch odlučujú.

Toto je život ohrozujúci stav, pretože poškodená koža už neplní svoju ochrannú funkciu. Postihnutý je ohrozený prienikom baktérií do tela cez veľké plochy narušenej kože a následným vznikom otravy krvi.

Syndróm obarenej kože je nutné liečiť v nemocnici celkovým podávaním účinných antibiotík. Ak človek tento stav prežije, zahojí sa mu do niekoľkých týždňov koža bez akýchkoľvek jaziev.

Diagnostika

Diagnózu stanoví najlepšie kožný lekár na základe viditeľných prejavov. Je okrem toho dobre nechať urobiť mikrobiologické vyšetrenie vzorky z ložiska, ktoré stanovuje vyvolávajúce baktérie.

Prevencia

Prevencia má význam v kolektívoch malých detí, pretože impetigo sa medzi nimi môže dobre šíriť.

Dôležitá je hygiena a zákaz používania rovnakých uterákov viacerými deťmi.

Liečba

Krusty sa odstraňujú pomocou mastí obsahujúcich kyselinu salicylovú a ďalšie látky. Tieto masti vedia šupiny (a v podstate akúkoľvek stvrdnutú a zrohovatenú kožu) rozložiť.

Inak sa na ložiská môžu používať masti s antibiotikami – jedná sa predsa o bakteriálnu infekciu.

U ťažkého priebehu s veľkými ložiskami je možné podávať antibiotiká aj celkovo.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/impetigo

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button