Hypoparatyreóza

HypoparatyreózaHypoparatyreóza je označenie pre stav, kedy dochádza k zníženej produkcii hormónu nazývaného parathormón (PTH) bunkami prištítnych teliesok.

Prištítne telieska sú štyri útvary, ktoré sa nachádza v štítnej žľaze. Ich bunky majú viac funkcií, nás však zaujíma najmä produkcia hormónu PTH. Tento hormón má nezastupiteľnú úlohu v metabolizme vápnika a kostí. Hlavným cieľom PTH je udržiavať dostatočne vysokú hladinu vápnika v krvi (kalciémie). PTH vie zvyšovať hladinu vápnika tým, že riadi odvápňovanie kostí a uvoľňovanie vápnika do krvi. Okrem toho PTH stimuluje tvorbu vitamínu D, ktorý hladinu vápnika v krvi zvyšuje aj (najmä zvýšením vstrebávanie vápnika z čreva). Z vyššie uvedeného pomerne logicky vyplýva, že nedostatok PTH býva spojený s následným znížením koncentrácie vápnika v krvi (hypokalciémia).

Hypoparatyreóza a jej príčiny


Prištítne telieska môžu byť poškodené autoimunitným procesom, kedy sa v tele z neznámeho dôvodu objavia protilátky proti bunkám tvoriacim PTH.

Oveľa častejšie ale k poškodeniu či odstráneniu prištítnych teliesok dochádza pri operáciách v krčnej oblasti – buď priamo operácie prištítnych teliesok pre nádor alebo operácia štítnej žľazy. Pri operáciách štítnej žľazy sa však chirurgovia snaží telieska čo najviac uchovať.

Prištítne telieska môžu byť poškodené aj abnormálnym ukladaním rôznych zlúčenín – železo u hemochromatózy, amyloid u amyloidózy, meď u Wilsonovej choroby a pod.

Vrodené chýbanie prištítnych teliesok býva prítomných ako súčasť tzv. Di Georgeovho syndrómu.

Pozn: Ako zvláštne klinickú jednotku popisujeme tzv. pseudohypoparatyreózu. Jedná sa o veľmi vzácne geneticky podmienené vrodené stavy, kedy je hladina parathormónu v krvi normálne (alebo aj zvýšená), ale tkanivá tela nie sú schopné na parathormón odpovedať.

Prejavy

Pri nedostatku PTH klesá hladina krvného vápnika a vzniká hypokalcémia so všetkými prejavmi a rizikami.

Narušenie neuromuskulárneho prenosu sa pri hypokalcémii prejavuje ako zvýšená dráždivosť – sú zvýšené šľachovej reflexy, objavujú sa kŕče.

Pomerne závažné sú sťahy svaloviny v dýchacích cestách, ktoré môžu vyústiť v dusenie. Srdcový sval je postihnutý tiež. Môžu vznikať rôzne poruchy rytmu, ktoré môžu prejsť aj v zástavu srdca a smrť.

Zvýšená je aj dráždivosť tráviaceho traktu, čo sa prejavuje hnačkami. Chronická hypokalciémia môže byť spojená aj so zmätenosťou a demenciou, najmä u starých ľudí.

Diagnostika

V prípade nálezu hypokalcémie môžeme v rámci príčin pátrať aj po hypoparatyreóze.

Vyšetriť možné hladinu PTH v krvi, prištítne telieska zobrazujeme pomocou ultrazvuku.

Hypoparatyreóza a jej liečba

Dôležité je zaliečiť ťažšie formy hypokalcémie. Podať možno vápnik v injekčnej forme. Z dlhodobejšieho hľadiska u hypoparatyreóze podávame vitamín D (preparát Vigantol) a vápnik, čím sa snažíme čo najefektívnejšie zvýšiť hladinu vápnika v plazme.

V blízkej budúcnosti sa bude pacientom zrejme podávať umelo vyrobený PTH.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hypoparatyreoza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button