Hypertenzná kríza
Hypertenzná kríza nie je definovaná jednotlivými autormi úplne rovnako, my si ju zjednodušene popíšme ako epizódu výrazne zvýšeného tlaku (cca nad 230 / 130mm ortuťového stĺpca), ktorá bezprostredne ohrozuje zdravie človeka vysokým rizikom rozvoja komplikácií. Okrem samotnej hodnoty krvného tlaku je dôležité aj to, ako rýchlo došlo k jeho zvýšeniu a na aké tlaky je telo dotyčného bežne zvyknuté.
Hypertenzná kríza a jej príčiny
Príčinou je nekontrolovateľné zvýšenie krvného tlaku.
Môže k nemu dôjsť u samostatne sa vyskytujúceho vysokého krvného tlaku (primárnej hypertenzia), ktorý nie je dostatočne alebo vôbec liečený, alebo u vysokého tlaku spôsobeného iným ochorením (sekundárna hypertenzia) ako je napríklad zúženie obličkových tepien, feochromocytóm, Connov syndróm, preeklampsia, eklampsia a ďalšie.
Prejavy
Výrazne zvýšený krvný tlak sa prejavuje príznakmi pri poškodení niektorých orgánov. Najohrozenejšie sú mozog, srdce, krvné tepny, oči a obličky.
Postihnutie mozgu má obraz tzv. Hypertenzná encefalopatia, ktorá sa okrem bolesti hlavy môže prejaviť zmätenosťou a poruchou vedomia.
Veľmi nepríjemnou komplikáciou je krvácavá mozgová príhoda, kedy vplyvom vysokého tlaku praskne niektorá z mozgových ciev.
Vysoký tlak, ktorý náhle preťaží srdce môže spôsobiť akútny infarkt, akútne srdcové zlyhanie, alebo akútne vzniknuté poruchu rytmu.
Veľmi nebezpečné je poškodenie veľkých tepien, najmä aorty, kedy sa krv pod tlakom môže „prebúrať“ do jej steny za vzniku disekcia aorty.
V obličkách môže dôjsť k ich akútnemu zlyhaniu a poškodenie oka sa môže prejaviť náhlou poruchou zraku.
Diagnostika
Samotný krvný tlak sa meria klasicky, o diagnostike zlyhanie jednotlivých orgánov si prečítajte v príslušných článkoch.
Liečba
Zatiaľ čo veľmi ľahké prípady možno riešiť aj ambulantne, ťažšie musia byť liečené za hospitalizácie a tie najťažšie dokonca na monitorovaných lôžkach JIS, či ARO oddelení.
Základom sú lieky na vysoký tlak, ktoré sa niekedy podávajú v tabletkách a inokedy vnútrožilovo. Okrem toho je nutné zaistenie funkčného obehu.
Pri súčasnom srdcovom zlyhávaní sú pomerne dobré diuretiká, ktorá spôsobia pokles tlaku a zníženie objemu krvi v cievach, čo uľaví preťaženému srdcu.
Ťažšie stavy vyžadujú monitorovanie pacienta a opatrné zníženie krvného tlaku, príliš rýchly pokles by mohol spôsobiť ďalšie vážne komplikácie (najmä nedokrvenie mozgu a vznik ischemickej mozgovej mŕtvice).
Ďalšia terapia je cielená na eventuálne komplikácie, ak sú prítomné.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/hypertenzni-krize
Použité zdroje: základné zdroje textu