Hyperhomocysteinémia

HyperhomocysteinémiaHyperhomocysteinémia je trochu krkolomne znejúci názov. Ide o stav, pri ktorom je v organizme zvýšená koncentrácia látky známe ako homocysteín. Zvýšená hladina homocysteínu potom so sebou prináša rôzne zdravotné riziká a komplikácie.

Homocysteín je aminokyselina, ktorá v organizme vzniká z aminokyseliny zvanej metionín a premieňa sa na inú aminokyselinu cysteín.

Okrem toho môže byť homocysteín premenený späť na metionín. Premena homocysteínu na metionín či cysteín vyžaduje prítomnosť vitamínov B6, B9, B12 a príslušných enzýmov.

Hyperhomocysteinémia a jej príčiny


Z vyššie uvedeného pomerne logicky vyplýva, že sa bude jednať buď o nedostatok vitamínu B6, vitamínu B9 alebo vitamínu B12, alebo o poruchu enzýmov zodpovedných za metabolizmus homocysteínu.

Z najznámejších vymenujme napríklad vrodenú geneticky danú poruchu enzýmu MTHFR (trochu šialený názov MetylTetraHydroFolátReduktáza).

Zo vzácnych vrodených chorôb rastie koncentrácia homocysteínu aj u tzv. Homocystinúrie, kedy je narušený metabolizmus aminokyseliny metionínu.

Okrem toho bol pozorovaný nárast koncentrácie homocysteínu v krvi u fajčiarov a chronických alkoholikov.

Prejavy

Zvýšená hladina homocysteínu sa sama o sebe nijako neprejavuje, predpokladá sa však jej vplyv na vznik mnohých chorôb.

Hyperhomocysteinémia sa považuje za rizikový faktor kardiovaskulárnych chorôb vrátane aterosklerózy a následnej ischemickej choroby srdca a za trombofilný stav.

Trombofilné stavy sú spojené so zvýšenou tvorbou krvných zrazenín, so vznikom hlbokej žilovej trombózy, pľúcnej embólie, častejšími potratmi a prípadmi preeklampsie.

Diagnostika

Diagnózu stanovíme krvnými odbermi, z ktorých zistíme hladinu homocysteínu.

Za zvýšenú hodnotu sa považuje koncentrácia homocysteínu nad 15 mikromólov na liter krvi.

Vyšetrenie koncentrácie homocysteínu sa však rutinne nevykonáva.

Liečba

Jedinou možnosťou, ako hladinu homocysteínu znížiť, je príjem dostatočného množstva vyššie zmienených vitamínov v potrave.

Nutné dodať, že agresívne zníženie neveľmi zvýšenej hladiny homocysteínu bolo sprevádzané skôr zvýšením kardiovaskulárneho rizika než naopak, a preto sa musí postupovať veľmi opatrne.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hyperhomocysteinemie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button