Hydronefróza
Hydronefróza je stav, ktorý zaujíma najmä urológov, a ktorý súvisí s poruchou odtoku moču. Ak nie je hydronefróza riešená, môže spôsobiť aj vážne narušenie funkcie obličiek.
Za normálnych okolností sa v obličkách filtruje krv a vzniká moč. Moč potom z tkaniva obličky odteká do obličkovej panvičky, čo je lievikovitý útvar, ktorý je napojený na tkanivo obličky.
Z panvičky potom moč odteká trubicovitým močovodom smerom do močového mechúra a odtiaľ do močovej trubice.
Hydronefróza a jej príčiny
Ak je z nejakého dôvodu narušený odtok moču a tén sa hromadí alebo vracia do močovodu späť smerom k panvičke a obličke, môže tekutina svojím tlakom začať obličku utláčať.
Najčastejšou prekážkou toku moču je močový kameň zakliesnený v močovode.
Ďalšími príčinami môže byť rakovina močovodu, rakovina močového mechúra, poruchy odtoku moču pri zúžení močovej trubice, zväčšenie prostaty a rakovine prostaty.
V detskom veku môže hydronefróza vzniknúť pri ťažších neliečených formách tzv. vezikoureterálneho refluxu (VTUR).
Relatívne vzácnou príčinou hydronefrózy je utlačenie močovodov väzivovým tkanivom pri procese známom ako retroperitoneálna fibróza.
Prejavy
Jednostranná hydronefróza sa nemusí nijako prejaviť, hromadiaci sa moč je však náchylnejší k infikovaniu baktériami a vzniku infekcií močových ciest a zápalov obličiek.
Dlhodobejšie pôsobenie tlaku tekutiny na obličkové tkanivo vedie k jeho poškodzovaniu a to môže spôsobiť stratu jeho funkcie.
Ak je poškodená len jedna oblička, potom sa to nemusí prejaviť, poškodenie oboch obličiek vyústi v príznaky ich zlyhávania.
Pozn: Stavy, ktoré spôsobia poruchu odtoku moču z oboch obličiek a obojstrannú hydronefrózu sú väčšinou spojené s tým, že človek prestane močiť (alebo močí len veľmi málo) – to väčšinou vedie k ich rýchlej diagnostike.
Diagnostika
Základným vyšetrením je ultrazvuk brucha, na ktorom je hydronefróza vidieť ako rozšírenie obličkovej panvičky hromadiacou sa tekutinou.
Okrem toho nám ultrazvuk umožní zhodnotiť tkanivo obličky a odhadnúť stupeň jeho poškodenia. Močové kamene môžeme niekedy nájsť na ultrazvuku brucha.
Špeciálnym urologickým vyšetrením je cystoskopia, kedy sa lekár pomocou rúrkovitého prístroja môže pozrieť do močového mechúra a ďalej vyššie až do močovodu a do panvičky. Môže tak nájsť prekážku odtoku moču a niekedy ju aj odstrániť.
Liečba
Hydronefróza by mala byť riešená – pokiaľ je to možné, odstráni urológ prekážku brániacu odtoku moču.
Porucha odtoku močovou trubicou sa väčšinou zaistí cievkou, močové kamene možno odstrániť endoskopickým zákrokom a močovody sa spriechodnia zavedením rúrkovitého stentu.
Ak nie je v danej chvíli možnosť, ako prekážku odtoku moču odstrániť, možno cez kožu zabodnúť silnú ihlu do obličkovej panvičky a tadiaľ umožniť odtok moču (nefrostomia). Tým pretlak vymizne a oblička je pre daný moment zachránená.
Podobná situácia je, keď je prekážka až pod močovým mechúrom (prostata, močová trubica a pod.).
V takom prípade sa musí vytvoriť vyvedenie močového mechúra na povrch tela pomocou tzv. Epicystostomie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/hydronefroza
Použité zdroje: základné zdroje textu