Hydrocefalus (voda v hlave)

Hydrocefalus„Bola blbá, mala vodu v hlave a umrela, keď jej boli štyri roky …“ – Takto drsne opisuje detský hydrocefalus Jaroslav Hašek očami malého chlapca v poviedke Ejemovic Rézinka. A nie je ďaleko od pravdy – hydrocefalus má skutočne pôvod v slovách hydro (voda) a cephalus (hlava). „Vodu v hlave“ máme v skutočnosti tak trochu všetci, jedná sa o tzv. mozgovomiechový mok. Táto tekutina sa neustále tvorí v dutinách vo vnútri nášho mozgu (tzv. mozgová komory) a úzkymi kanáliky sa potom dostáva do priestoru okolo nášho mozgu.

Z tohto priestoru sa potom vstrebáva do mozgových žíl a spolu s žilovej krvou sa dostáva preč z hlavy.

Cerebrospinálny mok chráni mozog proti otrasom a umožňuje z mozgového tkaniva odstraňovať odpadové látky a splodiny metabolizmu.

k dôjde k zastaveniu odtoku mozgovomiechového moku, začne hromadiť a spôsobí pretlak v mozgovni. U dospelého človeka je to veľmi nebezpečné, pretože lebečné kosti sú pevne zrastené a nie je možnosť, ako pretlak kompenzovať.

U malého dieťaťa je situácia trochu iná – lebečné kosti stále zrastené nie sú a pretlak v mozgovni tak tlakom na kosti spôsobuje zväčšovanie mozgovej časti hlavy. To spôsobí pozvoľnejší nástup príznakov a dáva viac času na riešenie.

Hydrocefalus a jeho príčiny


Prečo dochádza k poruche odtoku mozgovomiechového moku? Buď sa v komorovom systéme vytvorí prekážka alebo je zablokované vstrebávanie mozgovomiechového moku do žilovej krvi.

Príčin môže byť celá rada – môže ísť napríklad o vrodené vady mozgu (napr. ťažké formy Chiariho malformácie).

Môže dôjsť k upchatiu komorového systému krvnými zrazeninami pri krvácaní do mozgu, k narušeniu toku mozgovomiechového moku pri zápaloch mozgových blán a traumatických príhod ako dôsledok úrazov hlavy a pod.

Nemožno zabudnúť ani na možnosť zabránenia odtoku mozgovomiechového moku rastom mozgového nádoru (úzky vzťah k narušeniu odtoku mozgovomiechového moku majú napríklad ependymómy).

Prejavy

Hlavným prejavom u detí je zväčšovanie temena. Tekutina tlačí na nezrastené kosti lebky a odtláča ich.

Utláčané býva aj mozgové tkanivo a to môže viesť k vzniku epileptických záchvatov, ku zvracaniu a k narušeniu mentálneho vývoja dieťaťa – dôsledkom neliečeného stavu môže byť mentálna retardácia.

Deti s hydrocefalom mávajú aj zvláštny pohľad, ktorý sa označuje ako „príznak zapadajúceho slnka“ – ich zrenice sú u dolných viečok a nad nimi je vidieť bielko, akoby sa deti pozerali na svoje dolné viečka. Ak nie je hydrocefalus riešený, skončí zvyčajne predčasnou smrťou.

U dospelých je hydrocefalus oveľa akútnejšie problém, pretože kosti ich temena sú pevne zrastené.

Hydrocefalus sa preto začne pomerne rýchlo prejavovať príznakmi pretlaku v mozgovnizvracanie, bolesti hlavy, poruchy chôdze, poruchy vedomia a nakoniec smrť.

Pozn pre medikov:

Existuje aj tzv. Hydrocefalus e vacuo [hydrocefalus é vákuom]. Toto je v podstate nepravý hydrocefalus, kedy sú mozgové komory zdanlivo rozšírené, ale je to dané zmenšením objemu mozgového tkaniva.

U starých ľudí, u pacientov s demenciou a u alkoholikov dochádza k zmenšeniu mozgu. To vedie ku kompenzačnému rozšíreniu mozgových komôr, ale žiadny pretlak mozgovomiechového moku sa tu nevyskytuje.

Diagnostika

Okrem základného fyzikálneho vyšetrenia možno vykonať vyšetrenie pomocou zobrazovacích metódCT vyšetrenie mozgu alebo magnetickú rezonanciu.

Nájdeme rozšírené komory, obvykle na úkor mozgového tkaniva.

Liečba

Hlavnou metódou liečby je neurochirurgia a voperovanie tzv. shuntu [šantu]. Shunt je v podstate taká dutá trubička, ktorá obchádza uzavreté miesto a umožňuje odtok mozgovomiechového moku.

Ak je narušené vstrebávanie mozgovomiechového moku, môže sa použiť špeciálny dlhý shunt, ktorý je z komorového systému vyvedený do inej telovej dutiny (napríklad až do dutiny brušnej), kam môže mok voľne odtekať a odtiaľ sa vstrebávať do krvi.

Prepojením mozgu s telovými dutinami však zvyšuje riziko mozgových infekcií.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hydrocefalus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button