Histriónska porucha osobnosti

histriónska porucha osobnostiHistriónska porucha osobnosti je relatívne častý typ psychickej poruchy, ktorú však nie je vždy ľahké dokázať a naopak môže byť niektorým ľuďom táto diagnóza určená mylne a nezaslúžene. Aká je príčina vzniku tejto poruchy ako presne sa prejavuje a ako ju liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny histriónskej poruchy osobnosti


Príčina rozvoja ochorenia s názvom histriónska porucha osobnosti nie je jasná, je možné, že ide do určitej miery o poruchu geneticky podmienenú, ktorá sa rozvinula vplyvom okolitého prostredia, a že u ľudí s touto diagnózou ide skôr o viditeľnejšiu odchýlku od bežnej normy než o jasnú chorobu.

Väčšina ľudí trpiacich histriónskou poruchou osobnosti sú ženy.

Príznaky

Postihnutí jedinci majú narušenú schopnosť empatie, sú excentrickí, chcú byť v strede všeobecného záujmu a majú tendenciu manipulovať svoje okolie.

Väčšinou túžia po uznaní, majú sklon k teatrálnímu správaniu a zveličovaniu svojich starostí a problémov.

Ľudia trpiaci touto poruchou sa pomerne ľahko nechajú ovplyvniť a naopak sú schopní ovplyvňovať ľudí vo svojom okolí. Najmä ženy môžu pôsobiť veľmi atraktívne a zvodne, sú však emočne nestále a často striedajú partnerov.

V ordináciách lekárov-nepsychiatrov sa títo pacienti často ocitajú pre rôzne psychosomatické ťažkosti, ktorými sa (často podvedome) snažia získať pozornosť svojho okolia.

Vyššie spomínané vlastnosti má samozrejme aj množstvo ľudí bez histriónskej poruchy. Ľudia trpiaci touto chorobou majú jednoducho tieto negatívne vlastnosti abnormálne zosilnené a spôsobujú ťažkosti sebe a svojmu okoliu.

Diagnostika

Neexistujú jasné objektívne diagnostické kritériá na potvrdenie diagnózy tohto stavu.

Diagnózu určuje skúsený psychiater na základe vyšetrenia príslušného jedinca vrátane dlhšieho pohovoru.

Liečba

Väčšina ľudí s ochorením s názvom histriónska porucha osobnosti sa ani nelieči, mnohým ich stav v podstate vyhovuje.

Ak liečba prebieha, väčšinou jej základom je psychoterapia, tj. opakované terapeutické sedenie s pacientom, ktorý by mal získať nadhľad na svoj stav a postupne sa snažiť o zlepšenie empatie a schopnosti porozumenia a orientácii v medziľudských vzťahoch.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/histrionska-porucha-osobnosti

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button