Hirschprungova choroba
Hirschprungova choroba je vrodené ochorenie postihujúce hrubé črevo. Prejavuje sa už krátko po narodení rôzne závažnou črevnou nepriechodnosťou. Porucha postihuje asi jedného novorodenca z 5,000 živo narodených detí.
Aká je príčina vzniku tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju liečiť? Všetko dôležité o tejto chorobe sa dočítate v nasledujúcom článku.
Príčiny Hirschprungovej choroby
Príčina vzniku ochorenia s názvom Hirschprungova choroba nie je presne známa. Zrejme má genetický predpoklad, ktorý spôsobí, že sa v časti črevnej steny sa chybne vyvinie nervový systém.
Tento črevný nervový systém je dôležitý pre správnu pohyblivosť čriev a pre posúvanie stolice do konečníka.
V určitom úseku sa nevyvinú nervová gangliá v črevnej stene, čo má za následok stiahnutie a zúženie tohto úseku, ktorý sa stane nepriechodným.
Príznaky
U ochorenia s názvom Hirschprungova choroba sa postihnutý úsek čreva zúži a črevo pred týmto úsekom sa naopak rozšíri, ako sa v ňom hromadí stolica.
Rozšírené črevo sa v tomto prípade odborne označuje ako toxický megakolón.
Vzhľadom k nepriechodnosti čreva sa objavuje zápcha a naopak môže dochádzať k jej spätnému posunu a následnému zvracaniu.
Brucho býva na prvý pohľad nafúknuté a hmatom citlivé. Miernejšie formy Hirschprungovej choroby sa nemusia prejavovať tak okato a mnohokrát bývajú diagnostikované až vo vyššom veku.
Diagnostika
Ku diagnostike pri ochorenia s názvom Hirschprungova choroba dochádza vtedy, ak nie je prítomnosť prvej stolici (čiže smolka, či odborne mekónium) do 48 hodín po narodení.
Ďalšie vyšetrenie môže spočívať v kolonoskopii a eventuálne v odbere biopsie z postihnutého úseku, kde sa pod mikroskopom nenájdu gangliové bunky.
Liečba
Terapia spočíva v chirurgickom odstránení postihnutého úseku čreva a spojení zdravých úsekov k sebe.
Ľahko sa to povie, ale zákrok je v skutočnosti oveľa zložitejší a niekedy je potrebné vykonať operácií viac.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/hirschprungova-choroba
Použité zdroje: základné zdroje textu