Hemolytická choroba novorodenca

hemolytická choroba novorodencovHemolytická choroba novorodenca je známa tiež ako fetálna erytroblastóza. Ide sa o nebezpečnú formu novorodeneckej žltačky, ktorá súvisí s odlišnými krvnými skupinami matky a dieťaťa.

Príčiny hemolytickej choroby novorodenca


Za normálnych okolností vzniká ochorenie s názvom hemolytická choroba novorodenca u veľkého množstva detí trpiacich normálnou novorodeneckou žltačkou. Tá je spôsobená rozpadom ich plodových červených krviniek a ich nahrádzania novými.

Z rozpadajúcich sa krviniek sa uvoľňuje hemoglobín (krvné farbivo prenášajúce kyslík) a ten sa rozkladá na žlté farbivo bilirubín, ktoré môže zafarbiť kožu a sliznice dožlta.

U ochorenia s názvom hemolytická choroba novorodenca je však tento rozpad krviniek oveľa ťažší. Je to najčastejšie spôsobené nesúladom medzi Rh faktorom matky a dieťaťa.

Rh faktor je označenie pre určitú štruktúru (antigén D), ktorá sa môže a nemusí nachádzať na červených krvinkách daného jedinca.

U Rh pozitívnych (Rh+) ľudí sa táto štruktúra na krvinkách nachádza, u Rh negatívnych (Rh-) nie. Telo Rh negatívnych jedincov si však po kontakte s Rh pozitívnou krvou vytvorí proti tejto štruktúre protilátky, ktoré sú potom schopné ničiť červené krvinky Rh pozitívneho človeka.

A práve tu leží jadro problému- ak má Rh negatívna žena svoje prvé dieťa s Rh pozitívnym otcom, je tu šanca, že bude dieťa po otcovi Rh pozitívne. Hrozí takému dieťaťu niečo? Vtip je v tom, že nehrozí – krvný obeh matky a dieťaťa je oddelený a ich krv sa nemieša.

Lenže pri pôrode väčšinou dôjde k tomu, že sa do tela matky pri odlučovaní placenty určité množstvo krvi plodu predsa len dostane. Dieťaťu to nijako nevadí, to sa narodí a je v poriadku.

Lenže v tele matky sa medzitým jej imunitný systém stretne s Rh pozitívnymi červenými krvinkami dieťaťa, vyhodnotí ich ako cudzorodé a začnú sa proti nim vytvárať obranné protilátky, ktoré sú schopné prechádzať aj placentou.

Ak má takáto žena opäť Rh pozitívne dieťa, vytvorené protilátky začnú prenikať placentou do jeho tela a poškodzovať jeho červené krvinky, čo vedie k ich rozpadu (hemolýza).

Kým je plod v tele matky, nie je to väčšinou až také zlé, pretože uvoľňovaný bilirubín je zachytávaný placentou a odbúravaný matkinou pečeňou. Po narodení je na to však už organizmus dieťaťa sám.

Rh negatívna žena si môže vyššie zmienené protilátky vytvoriť nielen po pôrode Rh pozitívneho dieťaťa, ale aj po potrate Rh pozitívneho plodu, alebo po transfúzii Rh pozitívnej krvi.

Príznaky

Hlavným prejavom hemolýzy je zožltnutie kože, slizníc a očí novorodenca. Vysoké koncentrácie bilirubínu u ochorenia s názvom hemolytická choroba novorodenca môžu u novorodenca prenikať do mozgu a nenávratne ho poškodiť.

V akútnej fáze ochorenia s názvom hemolytická choroba novorodenca to môže viesť ku kŕčom, poruchám príjmu potravy, poruchám vedomia a k smrti, z dlhodobého hľadiska môže byť nezvratné poškodenie mozgu spojené s mentálnou retardáciou, poruchami hybnosti a zmyslov.

Poškodenie mozgu bilirubínom u novorodenca sa odborne označuje ako kernikterus. U dospelých jedincov sa toto stať nemôže, pretože do vyzretého mozgu sa bilirubín nedostane.

Pečeň, ktorá spracováva bilirubín sa zvyčajne zväčší, rozpad červených krviniek môže viesť k ťažkej chudokrvnosti a srdcovému zlyhaniu.

Diagnostika

Okrem fyzikálneho vyšetrenia, pri ktorom lekár rozpozná žltačku, sú dôležité krvné odbery. Koncentrácia bilirubínu v sére nám vypovie o ťarche žltačky a krvný obraz o vážnosti chudokrvnosti.

Rozdielnosť Rh faktoru matky a dieťaťa opäť zistíme z krvného náberu. Prítomnosť protilátok v krvi dieťaťa sa potom stanovuje aj výsledkom Coombsovho testu.

Prevencia

Ak sa stretne Rh negatívna žena s Rh pozitívnou krvou (typicky pri pôrode Rh pozitívneho dieťaťa), ihneď sa jej podá umelo vytvorená protilátka proti Rh faktoru, ktorá zničí červené krvinky plodu pred vniknutím do organizmu matky tak rýchlo, že si imunitný systém matky nestihne vytvoriť vlastné protilátky.

Umelo vytvorená protilátka časom vymizne a matka vďaka nej žiadne svojej protilátky nemá.

Liečba

Liečba ochorenia s názvom hemolytická choroba novorodenca sa v zásade zhoduje s terapeutickým postupom u ťažkej novorodeneckej žltačky, tj. fototerapia a výmenné transfúzie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hemolyticka-nemoc-novorozence

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button