Hemofil

hemofilHemofil (latinsky Haemophilus influenzae) je baktéria, ktorá spôsobuje množstvo infekčných ochorení, z ktorých niektoré môžu byť aj smrteľné. Tieto baktérie sa u mnohých ľudí nachádzajú v dýchacích cestách, bez toho, aby spôsobovali akékoľvek príznaky, a preto je aj ich prenos vo forme kvapôčkovej infekcie veľmi jednoduchý. Frekvencia a nebezpečnosť hemofilových infekcií poklesla po tom, čo sa vakcína proti hemofilom dostala do povinného očkovacieho programu.

Ochorenia spôsobené hemofilom:


Hemofil je pôvodcom mnohých infekčných stavov a záleží na tom, aká časť organizmu je baktériami napadnutá.

1. Hemofilové infekcie horných dýchacích ciest

U dospelých ľudí sa môže jednať o relatívne banálne stavy spojené s kašľom, bolesťami v krku, únavou a horúčkami.

U malých detí sa však vyskytovalo veľmi nebezpečné ochorenie záklopky hrtanovej, ktoré sa označuje ako akútna epiglotitída.

2. Zápal hltana

Hemofil môže spôsobiť aj tento nepríjemný stav, ktorý väčšinou nasadá na predchádzajúce vírusovú infekciu.

Hlavným prejavom je viditeľné začervenanie zadnej časti hltana za jazykom a bolesť v krku, ktorá sa zhoršuje pri prehĺtaní.

3. Zápal pľúc

Hemofil je jednou z mnohých baktérií, ktoré často spôsobujú zápaly pľúcneho tkaniva. Infekcia prebieha ako klasická pneumónia – prejavuje sa zahlienením a vlhkým kašľom s vykašliavaním hlienov, horúčkou a celkovou otupnosťou.

4. Meningitída

Hemofil môže byť aj pôvodcom hnisavého zápalu mozgových blán. Meningitída sa objavovala najmä u dojčiat a batoliat.

Medzi príznaky patria bolesti hlavy, stuhnutie šije, zvracanie a poruchy vedomia. Prestupom na mozgové tkanivo môže vzniknúť zápal mozgu.

5. Zápal stredného ucha

Infekcia v tejto oblasti sa prejavuje prudkou bolesťou, niekedy aj nevoľnosťou a zvracaním.

Pokiaľ nie je zápal ošetrený, môže dôjsť k prasknutiu bubienka a výtoku hnisu vzniknutým otvorom.

6. Mäkký vred

Choroba sa prejavuje ako vred, ktorý sa zvyčajne objaví na genitálií.

Diagnostika

Každé z vyššie uvedených ochorení má svoju vlastnú diagnostiku, ktorá väčšinou spočíva v mikrobiologickom vyšetrení určitej telesnej tekutiny alebo inej získanej vzorky, kde sa potvrdí zistenie prítomnosti hemofilov- krv, výter horných dýchacích ciest (infekcia horných dýchacích ciest), vykašliavaný hlien (zápaly pľúc), mozgovomiechový mok získaný lumbálnou punkciou (meningitída), apod.

Všeobecne povedané nájdeme u hemofilových infekciách rovnako ako u iných bakteriálnych infekciách zmeny v krvných odberoch – zvýšený počet bielych krviniek a zvýšené CRP.

Prevencia

Základnou prevenciou je v terajšej dobe očkovanie. Očkovacie látky proti hemofilom sa podávajú v niekoľkých dávkach ako súčasť tzv. hexavakcíny.

Efekt je veľmi dobrý, a preto sa akútna epiglotitída presúva z lekárskych ambulancií do lekárskych učebníc.

Liečba

Základnou liečebnou metódou sú antibiotiká podľa citlivosti konkrétneho bakteriálneho kmeňa, používajú sa najmä antibiotiká zo skupiny cefalosporínov.

Potom samozrejme existujú ďalšie liečebné postupy u konkrétnych foriem nákazy – napr. paracentéza (prepichnutie bubienku lekárom) pri zápale stredného ucha.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hemofilus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button