Hemangióm

HemangiómHemangióm je označenie pre nezhubný nádor vychádzajúci z krvných ciev. Ide o časté a väčšinou prakticky neškodné ochorenie, ktorým môže trpieť každý z nás a ani o tom nemusí vedieť. Hemangiómy sa môžu vyskytovať nielen na koži a v podkoží, ale aj vo vnútorných orgánoch, kde sú prakticky nezistiteľné. Z veľkej časti sú hemangiómy vrodené, niekedy sa môžu objavovať až počas života jedinca.

Príčiny hemangiómu


Príčina vzniku hemangiómov nie je celkom známa. Určite súvisí s genetikou a istú úlohu v početnosti ich vzniku hrá aj vek.

Najmä podkožné a kožné formy hemangiómov totiž vznikajú v detskom veku, niekoľko z nich je prítomných už pri narodení dieťaťa.

Hemangióm jednoducho patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenia detského veku. Pozitívne je, že veľká väčšina týchto vrodených hemangiómov ešte v detskom období samovoľne vymizne.

Podobne tomu bude aj u hemangiómov vo vnútorných orgánoch. Zvlášť u hemangiómov v pečeni sa uvažuje aj o hormonálnych vplyvoch, napríklad o ich častejšom vzniku u žien dlhodobo užívajúcich hormonálnu antikoncepciu.

Prejavy

Najviditeľnejšie sú samozrejme podkožné a kožné hemangiómy. Povrchový kožný hemangióm detského veku, ktorý sa zvyčajne nachádza v oblasti hlavy a krku, sa nazýva „naevus flammeus“ alebo „oheň“.

Vzhľad hemangiómov zodpovedá tomu, že sa jedná o kĺbka rozšírených ciev, ktorými preteká krv. Povrchové hemangiómy majú preto podobu väčších či menších červených hrbolčekov, podkožné hemangiómy sú skôr fialové.

Fialová farba je daná presvitaním krvi cez kožný kryt. Hemangióm, ktorý sú hlbšie uložený, napríklad v niektorých orgánoch (typicky pečeň a niekedy mozog), sa nemusí prejaviť nijako, ak nedôjde ku komplikáciám.

Komplikáciou hemangiómu je krvácanie, ak dôjde k jeho poraneniu, a prípadne útlaku okolitých tkanív pri jeho raste.

Hemangiómy na očnom viečku môžu blokovať zorné pole, hemangiómy vyrastajúci zo sliznice dýchacích ciest môžu narušovať dýchanie a hemangiómy rastúce vo zvukovode ucha môžu spôsobiť poruchu vnímania zvuku.

Diagnostika

Kožné a podkožné hemangiómy sa diagnostikujú zrakom a zvyčajne sú bezpečne rozozné detským alebo kožným lekárom.

Hemangiómy, ktoré sú orgánové sú obyčajne nájdené náhodne pri použití zobrazovacích metód ako je ultrazvuk a CT vyšetrenie.

Hemangiómy hlboko uložené môžu byť odhalené scintigrafickým vyšetrením, ktoré potvrdí zvýšený prietok krvi nádorovými cievami.

Prevencia

Prevencia vzniku hemangiómov nie je možná, pretože v súčasnej dobe stále nepoznáme príčinu vzniku.

Prevencia komplikácií možno je – je nutné brániť poraneniu miesta hemangiómu, pretože to je sprevádzané niekedy aj dosť rozsiahlym a zle zastaviteľným krvácaním.

Liečba

Liečebný postup je individuálny. Kožné a podkožné hemangiómy sa liečia len niekedy, pretože väčšinou samy vymiznú.

Veľké hemangiómy, ktoré akokoľvek obmedzujú život dieťaťa, sa potom lekári snažia liečiť. Používa sa krátkodobejšia liečba kortikoidmi, ktoré spôsobujú zmenšovanie hemangiómu, a s úspechom sa používa aj terapia laserom.

Laser vie narušiť cievy hemangiómu bez toho aby poškodil kožu. Chirurgické odstránenie väčších hemangiómov nebýva zvyčajne preferované, pretože po ňom zostávajú trvalé jazvy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hemangiom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button