Hamartomy
Hamartomy sú mnohými ľuďmi považované za nezhubné nádory, ale v skutočnosti to tak nie je. Ide o ložiská inak normálnych tkanív, ktoré sa však nachádzajú v miestach, kam nepatria. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba hemartomov sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny hamartomov
Príčina vzniku hamartomov nie je väčšinou jasná. Môžu sa vyskytovať prakticky v akomkoľvek tkanive alebo v akomkoľvek orgáne.
V niektorých prípadoch je mnohopočetný výskyt hamartomov spojený s určitými geneticky podmienenými syndrómami (napr. Cowdenov syndróm a Peutz-Jeghersov syndróm).
Prejavy
Najčastejšie bývajú nachádzané v pľúcach a obsahujú tkanivá ako je tuk a chrupavka, objavujú sa však aj v mozgu, srdci a slezine. Síce správajú ako nezhubné, ale svojím rastom môžu spôsobiť útlak okolitých tkanív a orgánov.
Niektoré veľké podkožné hamartomy môžu spôsobiť viditeľné deformácie.
V prípade, že hamartom naruší niektorú väčšiu cievu, môže dôjsť ku krvácaniu (napríklad v obličke, pľúcach, a pod.).
Hamartomy srdca môžu narušiť prietok krvi srdcovými oddielmi a spôsobiť zlyhanie srdca.
Diagnostika
Hamartom môže byť nájdený pomocou niektorej zo zobrazovacích metód (röntgen, ultrazvuk, CT vyšetrenie, magnetická rezonancia).
V mnohých prípadoch je ťažké odlíšenie hamartomov od iných nezhubných a zhubných nádorov, a preto môže byť potrebná biopsia ložiska so získaním vzorky na histologické vyšetrenie.
Liečba
V prípade, že hamartom svojim rastom pôsobí nejaké ťažkosti, ho väčšinou možno odstrániť chirurgickým zákrokom.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/hamartom
Použité zdroje: základné zdroje textu