Glukagonom

GlukagonomGlukagonom je veľmi vzácny nádor vychádzajúci z hormonálne aktívnych buniek pankreasu. Je iste zaujímavé o ňom vedieť určité fakty, aj keď sa s ním zrejme nikto za svoj života nestretne.

Pankreas obsahuje dva základné typy tkaniva. Väčšina pankreasu obsahuje tkanivo schopné tvoriť tráviace enzýmy a v tomto tkanive sú malé ostrovčeky buniek (tzv. Langerhansove ostrovčeky), ktoré vyrábajú niektoré hormóny, z ktorých najznámejší je inzulín a glukagón.

A práve nádorové množenie buniek produkujúcich glukagón je podstatou vzniku glukagonomu.

Príčiny glukagonomu


Presná príčina vzniku glukagonomu nie je jasná, zrejme ide o kombináciu genetických faktorov a vplyvov vonkajšieho prostredia.

Nádor sa vyskytuje u mužov aj u žien, ale je úplne raritný – zatiaľ bolo na celom svete popísaných len niekoľko stoviek prípadov!

Prejavy

Glukagonom sám o sebe býva bezpríznakový, prejavy ochorenia sú spojené s nadbytočnou tvorbou glukagónu, ktorý má dôležitý vplyv na metabolizmus.

Glukagón zvyšuje hladinu krvného cukru a v tomto prípade môže spôsobiť až vznik cukrovky (zodpovedajúcej cukrovke 2. typu).

Okrem toho trpia ľudia s glukagonomom chudokrvnosťou a hnačkami.

Ako veľmi charakteristický nález sa opisuje aj tzv. nekrolytický migrujúci erytém, čo znamená škaredé kožné postihnutie s opuchom kože a podkožia a vznikom krvácajúcich pľuzgierov na bruchu a na zadku.

Diagnostika

Glukagonom môže byť nájdený na pankrease pomocou zobrazovacích metód (ultrazvuk, CT vyšetrenie, magnetická rezonancia, endosonografia), v krvi sa dá teoreticky laboratórnymi metódami zistiť výrazne zvýšenú hladinu hormónu glukagónu.

Liečba

Jedinou možnosťou na vyliečenie je chirurgické odstránenie nádorovej hmoty.

Ak je operácia úspešná, koncentrácia glukagónu poklesne a človek je vyliečený.

Symptomatickou terapiou je podávanie syntetických analógov hormónu somatostatínu. Somatostatín tlmí tvorbu väčšiny hormónov a tým aj glukagónu, čo vedie k ústupu ťažkostí.

Samotný nádor však týmito analógmi liečiteľný nie je, to zvládne len chirurgia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/glukagonom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button