Glomerulonefritídy

Glomerulonefritídy Základnou filtračnou jednotkou obličky je glomerulus, čo je tenká vinutá tepienka, cez ktorú preteká krv. Stena glomerulov je relatívne tenká a pod tlakom sa cez ňu filtruje voda a v nej rozpustené látky. Správna funkcia glomerulov je tak nevyhnutná pre očisťovaciu funkciu obličiek.

Glomerulonefritídy sú zvyčajne ochorenia podmienené abnormálnymi imunitnými reakciami.

Vo väčšine prípadov sa pri imunitných reakciách začnú u postihnutého vytvárať v krvi tzv. imunokomplexy, čo sú protilátky naviazané na nejakú cieľovú molekulu. Tieto imunokomplexy sa potom ukladajú v rôznych častiach glomerulov a narušujú ich funkciu.

Okrem toho môžu byť glomeruly poškodzované imunitnými bunkami pri prebiehajúcej zápalovej reakcii.

Oveľa vzácnejšie sú prípady, keď sa v tele objavia protilátky zamerané priamo proti častiam glomerulov – jedná sa potom o klasická autoimunitné ochorenie, ktoré vedie k priamemu poškodeniu glomerulov našimi vlastnými protilátkami.

Delenie glomerulonefritíd:


Glomerulonefritídy možno deliť do skupín podľa viacerých aspektov, najznámejším delením je delenie podľa rýchlosti a trvania klinických prejavov.

Akútne glomerulonefritídy

Táto skupina glomerulonefritíd vzniká pomerne rýchlo a môže dôjsť k akútnemu zlyhaniu obličiek priebehu niekoľkých dní od začiatku choroby.

Do tejto skupiny patrí napríklad akútna poststreptokoková glomerulonefritída a tzv. Goodpastureov syndróm.

Subakútne glomerulonefritídy

U týchto glomerulonefritíd môže dôjsť k relatívne rýchlemu zlyhaniu obličiek do niekoľkých mesiacov.

Chronické glomerulonefritídy

Ich postup je pomerne nenápadný a môžu byť nájdené ako náhodne zistené zhoršovanie funkcie obličiek.

Môžu sa prejaviť až v relatívne neskorých fázach ako príznaky chronického zlyhania obličiek, ktoré môže prísť až za mnoho rokov trvania choroby.

Príkladom takto prebiehajúcich glomerulonefritíd je napríklad IgA nefropatia.

Prejavy

Základnými prejavmi glomerulonefritíd je nefritický syndróm a nefrotický syndróm.

Ich prejavy môžu byť prítomné súčasne, väčšinou však prevažujú príznaky jedného z týchto syndrómov.

S trochou nepresnosti možno povedať, že akútne glomerulonefritídy majú častejšie vyjadrené príznaky nefritického syndrómu a chronickej glomerulonefritídy skôr prejavy nefrotického syndrómu.

Nefritický syndróm

Narušenie filtračných schopností obličiek môže viesť k vyššiemu prepúšťaniu červených krviniek poškodenými glomerulami, čo vedie k nálezu krvi v moči (viditeľné voľným okom alebo laboratórne zistené).

Narušenie regulačnej funkcie obličiek je spojené so zvýšením krvného tlaku. V moči sa pochopiteľne môže nájsť aj vyššie množstvo bielkoviny, to však nedosahuje veľkosti strát bielkovín u nefrotického syndrómu.

Nefrotický syndróm

V tomto prípade dominujú straty bielkovín močom skrz poškodené membrány glomerulov.

Zvýšené množstvo bielkoviny v moči presahuje 3 gramy denne. To je veľké množstvo, ktoré následne spôsobí nedostatok bielkovín v organizme.

Ďalšími príznakmi syndrómu sú opuchy, vysoký cholesterol a vyššie riziko vzniku krvných zrazenín.

Glomerulonefritídy môžu pochopiteľne prejsť v akútne či chronické zlyhanie obličiek, o ktorých prejavoch a komplikáciách si môžete prečítať v príslušných textoch.

Diagnostika

Je nutné komplexne vyšetriť obličky. Dôležité je vyšetrenie moču, v ktorom hľadáme najmä prítomnosť a množstvo červených krviniek a zvýšené množstvo bielkoviny.

Pri podozrení na niektorú z glomerulonefritíd možno vykonať aj špeciálne odbery na niektoré zložky imunitného systému, ktorých koncentrácia sa pri glomerulonefritidách charakteristicky mení (detailnejšie by to bolo príliš zložité).

Asi najpresnejšou vyšetrovacou metódou je však až biopsia obličky. Toto invazívne vyšetrenie sa vykonáva len na vyšších nefrologických pracoviskách a spočíva v tom, že si pacient ľahne na brucho a pod kontrolou ultrazvuku sa pomocou špeciálnej ihly vykoná nabodnutie obličky v súvislosti s odberom vzorky tkaniva.

Vzorka sa potom histologicky vyšetruje a pomocou určitých metód sa môžu zistiť depozitá vyššie zmienených imunokomplexov. Ich typ a miesto ukladania potom vedie ku konkrétnej diagnóze.

U jednotlivých glomerulonefritíd existujú ešte ďalšie vyšetrenia, to je však už zbytočne zložitá problematika.

Liečba

Liečba sa líši podľa konkrétnych glomerulonefritíd. V zásade však možno povedať, že proces je buď sledovaný s pravidelnými kontrolami pacienta, alebo liečený pomocou liekov.

Vzhľadom na to, že glomerulonefritídy sú dôsledkom imunitných porúch, podávajú sa rôzne lieky tlmiace imunitu (napr. kortikoidy). Vzhľadom k početným nežiadúcim účinkom týchto liekov je však nutné ich správne indikovať a správne dávkovať.

Ak prejde glomerulonefritída do štádia akútneho alebo chronického zlyhania obličiek spojeného so stratou obličkových funkcií, je potrebné začať dialýzu.

V prípade nelepšiaceho sa stavu sa môže táto dialýza stať dočasným (do transplantácie obličky), alebo trvalým riešením.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/glomerulonefritidy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button