Flutter predsiení

Flutter predsieníFlutter predsiení [flatr predsiení] je označenie pre relatívne bežnú poruchu srdcového rytmu, ktorá je dôvodom vyšetrenia na internej ambulancii, alebo dôvodom krátkodobej hospitalizácie. Porucha sama o sebe nie je väčšinou nebezpečná, ale niekedy môže spôsobiť vážne komplikácie. Pre laikov v podstate platí, že flutter predsiení je vlastnosťami, diagnostikou a liečbou do značnej miery podobný chorobe s názvom fibrilácia predsiení.

Flutter predsiení a jeho príčiny


Flutter predsiení je spôsobený poruchou vedenia elektrických vzruchov v svalovine srdcových predsiení. Vzruch cestuje príliš rýchlo a to spôsobí neúčinné vlnenia srdcových predsiení.

Na srdcové komory sa vzruch našťastie prevádza pomalšie a pumpovacia funkcia srdca je tak zaistená.

Príčina vzniku poruchy srdcového rytmu nemusí byť zrejmá, avšak jeho výskyt je častejší u chorých so srdcovými chorobami (kardiomyopatia, ischemická choroba srdca, choroby chlopní a pod.).

Ďalej u chorých s vysokým tlakom, so zvýšenou funkciou štítnej žľazy a u ľudí s poruchami koncentrácie iónov a minerálov v krvi.

Prejavy

Záleží na situácii. Pomerne často sa flutter predsiení nijako neprejavuje. Vzhľadom na to, že väčšinou ide o poruchu rytmu, kedy srdce beží rýchlo, môže postihnutý cítiť nepríjemné búšenie srdca.

Dlhotrvajúci flutter predsiení môže srdce vyčerpať a spôsobiť príznaky srdcového zlyhávania, k tomu samému môže dôjsť aj u novo vzniknutého flutteru predsiení u človeka s chorým srdcom, ktoré už nemá rezervu. V zle fungujúcich srdcových predsieňach môžu vzniknúť krvné zrazeniny.

Ak tieto zrazeniny vycestujú zo srdca tepnami do mozgu, potom môžu spôsobiť ischemické mozgové príhody.

Diagnostika

U chorého väčšinou pohmatom zistíme zrýchlený pulz a poruchu rytmu určíme pomocou EKG vyšetrenia.

Súčasťou vyšetrenia by vždy malo byť zistenie koncentrácie základných minerálov a hormónov štítnej žľazy v krvi.

Liečba

Zjednodušene povedané sa prístup k pacientovi s flutterom predsiení príliš nelíši od fibrilácie predsiení.

Rýchly rytmus treba spomaliť (napríklad pomocou beta-blokátorov) a podávať pacientovi lieky na riedenie krvi ako prevenciu spomínanej mozgovej mŕtvice.

U pacienta je možné sa pokúsiť previesť flutter predsiení na normálny rytmus pomocou špeciálnych liekov (antiarytmiká), alebo pomocou elektrickej kardioverzie.

Ako invazívnejšia a zložitejšia procedúra existuje tzv. diagnostická elektrofyziológia nasledovaná katetrizačnou abláciou, ktorá sa vykonáva na špecializovaných kardiologických pracoviskách.

Zjednodušene povedané znamená lokalizáciu a spálenie miest v srdci, kde vznikajú a kadiaľ sa šíria chybné vzruchy.

Prístroj sa do srdca zavádza tzv. endovaskulárne (cez srdcové cievy z iného miesta v tele).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/flutter-sini

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button