Flegmóna
Flegmóna znamená neohraničú agresívne sa šíriacu infekciu mäkkých tkanív tela. Väčšinou hovoríme o flegmóne končatín aj niektorých orgánov. Z hľadiska hnisavých infekčných ochorení kože môžeme flegmónu chápať ako komplikáciu ostatných chorôb z tejto skupiny. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.
Flegmóna a jej príčiny
Najčastejším pôvodcom flegmonózneho zápalu kože a hlbšie uložených tkanív vrátane svalov sú baktérie zo skupiny streptokokov.
Zatiaľ čo u stafylokokov je väčšia šanca na vznik ohraničenej infekcie, streptokoky majú tendenciu sa viac šíriť.
Flegmóna môže vzniknúť po prieniku streptokokov do zdravej kože (napr. pri poranení) alebo sa rozvinúť z inej už prítomnej streptokokovej kožnej infekcie (napr. ruža).
K rozvoju flegmóny budú náchylnejší ľudia s oslabenou imunitou.
Prejavy
Postihnutá časť tela (typicky dolná končatina) je opuchnutá a začervenaná, hmatom býva teplá a výrazne bolestivá.
V hĺbke sa môžu vytvárať ložiská s hnisom. Proces je sprevádzaný horúčkou a celkovými prejavmi infekcie.
Flegmóna je stav veľmi nebezpečný, ktorý môže ľahko prejsť do otravy krvi, ktorá môže chorého ľahko usmrtiť.
Diagnostika
Flegmonózny zápal môžeme spoznať už pri fyzikálnom vyšetrení, dôležité je aj vyšetrenie krvi, kde nájdeme zvýšené množstvo bielych krviniek a výraznejšie zvýšené CRP.
Liečba
Pacient s flegmónou by mal byť hospitalizovaný, mali by mu byť nasadené antibiotiká intravenózne a podávané infúzie k udržaniu vnútorného prostredia.
U vážnejších prípadov je nezriedka nutná chirurgická revízia postihnutých tkanív, vypustenie hromadiaceho sa hnisu a zabezpečenie drenáže (tj. odtoku hnisu).
Ak nemožno situáciu vyriešiť inak, potom sa musí flegmónou postihnuté tkanivo úplne odstrániť, v prípade končatiny to znamená jej amputáciu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/flegmona
Použité zdroje: základné zdroje textu