Feochromocytóm
Feochromocytóm je zaujímavý typ nádoru nadobličiek, ktorý vychádza z ich drene. Väčšinou je nezhubný (niekedy však môže byť aj zhubný a vytvárať metastázy), ale napriek tomu môže ohrozovať chorého na živote. Prečo to tak je? To si povieme nižšie. Nadobličky sú párový orgán produkujúci rad hormónov. Nachádzajú sa v našom tele na hornom póle oboch obličiek (odtiaľ ich názov).
V kôre nadobličiek sa produkujú hormóny ako sú minerálokortikoidy a glukokortikoidy. V dreni nadobličiek sa tvoria hormóny známe ako katecholamíny, ktoré sa potom môžu uvoľňovať do krvného obehu.
Z týchto hormónov je asi najznámejší adrenalín. Adrenalín (a ostatné katecholamíny) sa z nadobličiek uvoľňujú najmä pri strachu a v strese a majú rad účinkov – zvyšujú krvný tlak, zrýchli srdcovú činnosť, zužujú zrenice, rozšírujú cievy vo svaloch, zúžia cievy v koži a mnoho ďalších.
Všetky vyššie uvedené účinky pomáhajú nášmu telu prispôsobiť sa stresovej situácii. Feochromocytóm je nádor, ktorý vzniká z buniek tvoriacich a uvoľňujúcich adrenalín.
Z toho potom vyplývajú prejavy aj komplikácie tohto nádorového ochorenia. Takže ako sa toto ochorenie prejavuje? Dá sa vôbec liečiť a je nebezpečné? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny vzniku feochromocytómu
Presné príčiny vzniku feochromocytómu nie sú známe. Predpokladá sa vplyv genetiky, pretože feochromocytóm sa niekedy vyskytuje ako rodinné ochorenie.
Existuje súvislosť výskytu feochromocytómu s neurofibromatózou, Von Hippel-Lindauovým syndrómom a okrem toho môže byť prítomný u niektorých podtypov MEN syndrómu.
Prejavy
Prejavy feochromocytómu spočívajú v jeho nadmernej tvorbe a občasným pulzovitým vylučovaním adrenalínu do krvného obehu.
Na človeku sa tak začnú prejavovať záchvatové účinky vysokej hladiny adrenalínu. Patrí medzi ne vysoký krvný tlak, bolesti hlavy, rýchle búšenie srdca, potenie, zblednutie (zúženie krvných ciev v koži), pocity úzkosti a strata váhy.
Závažným dôsledkom vplyvu veľkých dávok adrenalínu na srdce a cievy (príliš zvýšený tlak a pulz) môže byť aj srdcové zlyhanie a v konečnom dôsledku aj smrť.
Pozn: Napatológii s obľubou označovali feochromocytóm ako „nádor desiatich percent„. Je to preto, že v 10 sa na tento nádor zhubný (tvorí metastázy), v 10% sa nachádza mimo nadobličiek, v 10% sa vyskytuje u detí, v 10% mu chýbajú klasické prejavy, v 10%sa nachádza v oboch nadobličkách súčasnea pod.
Diagnostika
Lekár zistí podozrenie pri klinických prejavoch choroby. Záchvatovo zvýšený krvný tlak, potenie a búšenie srdca môžu lekárovi všeličo napovedať.
Ak zistíme, že sa v rodine daného človeka feochromocytóm vyskytol, má to tiež svoju váhu. Pri použití zobrazovacích metód ako je ultrazvuk brucha alebo CT vyšetrenie je možné nájsť v nadobličkách nádorovú mäsu.
Význam má tiež stanovovania látok metanefrínu a normetanefrínu v moči. Tieto látky totiž vznikajú v našom tele z adrenalínu a močom sa vylučujú.
Ak je ich hladina zvýšená, svedčí to o zvýšenej tvorbe adrenalínu.
Pre vyhľadanie nádorového tkanivá vyskytujúceho sa mimo nadobličky sa využívajú prostriedky nukleárnej medicíny.
Prevencia
Prevencia neexistuje. Nie sme schopní predísť vzniku tohto nádoru u konkrétneho človeka.
Liečba
Najlepším možným riešením je chirurgické odstránenie postihnutej nadobličky aj s nádorom.
Pred operáciou sa preventívne podávajú lieky, ktoré zjednodušene povedané tlmia účinky adrenalínu. Je to preto, že pri operácii sa z odstraňovaného nádoru môže vylúčiť príliš veľké množstvo adrenalínu a človeka usmrtiť.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/feochromocytom
Použité zdroje: základné zdroje textu