Fallotova tetralógia
Fallotova tetralógia je jednou z častejších vrodených vád srdca, ktoré sa prejavujú už v detskom veku a môžu svojho nositeľa ohroziť na živote. Našťastie v dnešnej dobe už existujú možnosti účinnej chirurgickej liečby. Aké sú príčiny tohto ochorenia? Dá sa proti nemu bojovať a ako? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny Fallotovej tetralógie
Fallotova tetralógia je vrodená choroba a vzniká už pri vnútromaternicovom vývoji plodu. Je častejšia u mužského pohlavia a na jej vzniku sa zrejme podieľa kombinácia genetických faktorov a vonkajších vplyvov.
Podstatou poruchy sú štyri anatomické odchýlky srdca:
1. porucha celistvosti prepážky medzi komorami
2. zúženie pľúcnice (tepna vedúca krv do pľúc na okysličenie)
3. zmohutnenie svaloviny pravej komory
4. zmena odstupu aorty Fallotova tetralógia môže byť komplikovaná aj ďalšími srdcovými vadami.
Prejavy
Za normálnych okolností tečie odkysličená krv z pravej komory do pľúcnice, odtiaľ do pľúc, kde sa okysličí a potom sa vracia do ľavej polovice srdca.
Z ľavej komory potom okysličená krv aortou odteká do zvyšku tela a roznáša živiny a kyslík do tkanív.
V prípade Fallotovej tetralógie sa odkysličená krv z pravej komory dostáva do aorty, čo je dané chýbaním chlopne medzi komorami, bližším anatomickým vzťahom aorty k pravej komore aj zúženou pľúcnicou, ktorá kladie prúdu krvi zvýšený odpor.
Prítomnosť vysokého podielu odkysličenej krvi spôsobuje modravé zafarbenie tkanív (odborne cyanóza) – napríklad tváre, pier, slizníc, končatín a pod.
Okrem toho je prítomná únava a dýchavičnosť , môžu nastať až náhle záchvaty dýchavičnosti so zmodraním a stratou vedomia. Pri dlhodobom trvaní choroby sa objavia paličkovité prsty.
Diagnostika
Fallotova tetralógia sa zvyčajne diagnostikuje fyzikálnym vyšetrením chorého (zvyčajne býva počuteľný výraznejší srdcový šelest), podozrenie väčšinou stanoví detský lekár.
V prípade podozrenia je nutné vykonať ECHO srdca, ktoré zobrazí anatómiu aj funkciu srdca a objaví prítomné vady.
Liečba
Bez liečby sa postupom času rozvinie srdcové zlyhanie pri neúmernom zaťažení pravej srdcovej komory,
Fallotova tetralógia usmrtila viac ako 2/3 neliečených chorých pred desiatym rokom veku.
V dnešnej dobe sa už však vykonávajú kardiochirurgické zákroky, ktoré v rámci možnosti vedú k normalizácii anatomických a funkčných pomerov v srdci a tým výrazne zlepšujú prognózu. Ľudia po operácii pochopiteľne zostávajú v sledovaní kardiologických ambulancií.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/fallotova-tetralogie
Použité zdroje: základné zdroje textu