Esenciálny tras

Esenciálny trasEsenciálny tras (esenciálny tremor) je nepríjemné, aj keď našťastie nie nebezpečné neurologické ochorenie. Svojim nositeľom však spôsobuje rad ťažkostí a jeho liečba nie je vždy jednoduchá.

Aké sú príčiny tohto ochorenia? Dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny esenciálneho trasu


Ak už trochu poznáte medicínsku terminológiu, tak viete, že slovo esenciálny v názve znamená čosi ako primárny čiže prvotný.

Toto slovo za prvé vyjadruje, že nie je prítomné iné spôsobujúce ochorenie a za druhé tak trochu vypovedá o tom, že príčiny vzniku ťažkostí moc nepoznáme.

Celkom iste existujú určité genetické predpoklady a esenciálny tras máva častejší rodinný výskyt.

Prejavy

Esenciálny tras je jednou z najčastejších príčin trasu. Typicky ide o tras horných končatín, ale triasť sa môže v podstate celé telo.

Tras sa objaví pri pokuse o pohyb, v pokoji má tendenciu vymiznúť. To je dôležitý rozdiel oproti klasickému parkinsonskému trasu, ktorý je najvýraznejší v pokoji a mizne pri pohyboch, napríklad pri uchopení predmetu.

Ďalšou dosť typickou charakteristikou esenciálneho trasu je jeho zhoršenie pri strese a naopak vymiznutie po napití sa alkoholu. To však nie je až tak dobrá vec, pretože si toho väčšina postihnutých všimne a je medzi nimi vyššie riziko alkoholizmu.

Tiaž ťažkostí je individuálna a zvlášť ťažké formy môžu narušiť pacientovo zamestnanie aj bežné denné činnosti.

Diagnostika

Diagnózu určuje väčšinou neurológ na základe znalostí pacientových ťažkostí, fyzikálneho vyšetrenia a vylúčenie iných príčin trasu.

Neexistuje však žiadne vyšetrenie, ktoré by esenciálny tremor objektívne potvrdilo.

Liečba

Liečba je niekedy zložitá a jej efekt je dosť individuálny. Mnohým pacientom pomáhajú niektoré lieky zo skupiny beta-blokátorov aj keď mechanizmus účinku je v tomto prípade nejasný.

Okrem beta-blokátorov môžu mať efekt benzodiazepíny alebo niektoré z antiepileptík.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/esencialni-tres

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button