Erysipelas (ruža)

ErysipelasErysipelas alebo ľudovo povedané „ruža“ je nepríjemné infekčné ochorenie kože a podkožia s celkovými prejavmi. Na ružu sa síce neumiera, avšak je niekedy nutná hospitalizácia chorého na infekčnom oddelení.

Čo to vlastne erysipelas je? Dá sa liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny ochorenia ruža


Príčinou ochorenia je infekcia baktériami zo skupiny streptokokov. Streptokoky sú bežné baktérie, ktoré spôsobujú veľké množstvo chorôb (napríklad angínu, zápal pľúc) a erysipelas je len jednou z nich.

U ruže sa streptokoky dostanú do kože, často v mieste nejakej drobnej ranky. V danom mieste potom spôsobia miestný zápal. Klasicky bývajú postihnuté dolné končatiny.

Prejavy

Prejavy choroby môžeme rozlíšiť na miestne a celkové. Miestne nájdeme v mieste zápalu – noha opuchne, koža sčervená, je na pohmat teplá a bolestivá.

Ložisko infekcie sa šíri jazykovitými výbežkami. To je preto, že baktéria sa šíri pozdĺž podkožných lymfatických ciev.

Niekedy sa na koži vytvoria až pľuzgiere. Bolestivosť nohy sa spravidla zhoršuje, môže sa objaviť zväčšenie lymfatických uzlín v slabinách.

Celkové príznaky zahŕňajú horúčku, zimnicu, triašku, bolesti hlavy a vysilenosť.

Neliečená ruža môže ľahko prejsť do nebezpečnej neohraničenej flegmóny kože a podkožia. Ďalšou komplikáciou neliečenej ruže je podobne ako u iných streptokokových infekcií ochorenie známe ako reumatická horúčka.

Diagnostika

Skúsený lekár spozná chorobu voľným okom, pri pochybách možno zavolať lekára z infekčného oddelenia.

Z krvných testov vykonávame vyšetrenie krvného obrazu (zvýšený počet bielych krviniek) a okrem toho nájdeme zvýšenú hladinu CRP.

Liečba ruže

Vzhľadom na to, že sa jedná o bakteriálnu infekciu, podávajú sa antibiotiká. Streptokoky sú citlivé voči penicilínu, možno samozrejme použiť aj iné antibiotiká. Určitý problém je, že choroba sa aj po úspešnom vyliečení niekedy vracia.

Opakované postihnutie lymfatických ciev narúša ich funkciu a zhoršuje odtok lymfy (miazgy) z postihnutej končatiny.

Hromadiaca sa lymfa, sa prejaví vznikom opuchu (lymfedém), ktorý sa už lieči len ťažko.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ruze-erysipel

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    2 Comments

      1. Áno môžete nainfikovať aj iných ľudí a to priamo pomocou kontaktu s nimi alebo nepriamo prenos infekcie je možný vecami dennej potreby, bielizňou, spoločne používanými predmetmi, a podobne. Treba však myslieť aj nato, že aby bola druhá osoba nainfikovaná, tak baktérie potrebujú nejaký vstup do organizmu – napríklad cez poranenú kožu alebo sliznicu, rôzne odreniny, škrabance, rezné rany alebo štípance od hmyzu.

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button