Epiglotitída (zápal príchlopky hrtanovej)
Akútna epiglotitída (zápal hrtanovej príchlopky) je život ohrozujúce bakteriálne infekčné ochorenie postihujúce malé deti (batoľatá a predškolské deti). Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetky informácie o tejto chorobe sa dočítate v tomto článku.
Príčiny zápalu hrtanovej príchlopky
Príčinou choroby je baktéria známa ako hemofilus. Spôsobuje celé množstvo rôznych infekčných ochorení, najmä infekcií horných dýchacích ciest.
K nákaze dochádza zvyčajne vzdušnou cestou, baktérie sa po vdýchnutí usadia na sliznici dýchacích ciest a začnú sa množiť.
Ak dôjde k napadnutiu sliznice v mieste, kde je hrtanová príchlopka, hovoríme o akútnej epiglotitíde.
Hrtanová príchlopka je útvar, ktorý oddeľuje dýchacie cesty od tráviaceho traktu. Je ovládaná svalmi a reflexne sa uzatvára, ak prijímame potravu a tekutiny.
Prejavy
Pri infekcii hemofily hrtanová príchlopka a okolité štruktúry opuchnú a zúžia dýchacie cesty, čo je základný problém tohto ochorenia.
Počiatočným chrípkovým príznakom začne dominovať bolesť v krku, bolesť pri prehĺtaní, kašeľ a dýchavičnosť spojená so stridorom (čo je chrčivý pískavý zvuk počuteľný už z diaľky).
Dieťa je podozrivo pokojné a poslušné, pretože nie je schopné udýchať žiadnu väčšiu fyzickú námahu.
Začne sa však brániť v prípade, že sa ho niekto pokúsi položiť na posteľ. Je to preto, že pri uložení do vodorovnej polohy sa uzavrú dýchacie cesty ešte viac a riziko smrti udusením sa ešte zvýši.
Ak máme podozrenie na toto ochorenie, dieťa by malo byť ihneď prevezené do nemocnice!
Diagnostika
Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mal by dieťa vidieť pediater, prípadne lekár ušno-nosný-krčný (ORL).
Pri pohľade do dutiny ústnej, najlepšie pri pohľade ORL zrkadielkom uvidí lekár za koreňom jazyka napuchnutú hrtanovú príchlopku, ktorá vyzerá ako červená čerešňa. Tým je diagnóza v podstate hotová, ale aj tak sa môžu odobrať stery zo sliznice k mikrobiologickým testom.
Prevencia
Základnou prevenciou je v dnešnej dobe očkovanie.
Očkovacie látky proti hemofile sa podávajú v niekoľkých dávkach ako súčasť tzv. hexavakcíny.
Efekt je veľmi dobrý, a preto sa skôr relatívne častá akútna epiglotitída stáva čoraz vzácnejším ochorením.
Liečba
Podávajú sa antibiotiká vnútrožilovo a stav dieťaťa sa monitoruje. Na zmenšenie opuchu sa niekedy krátkodobo podávajú kortikoidy.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/epiglotitida
Použité zdroje: základné zdroje textu