Endometrióza
Endometrióza je časté gynekologické ochorenie. Chorým ženám zhoršuje kvalitu života a niektoré jej formy môžu byť aj nebezpečné. Preto určite neuškodí povedať si o tejto chorobe niekoľko jednoduchých informácií.
Názov endometrióza vychádza zo slova endometrium, čo je latinský názov pre sliznicu maternice.
Táto sliznica je u ženy od jej prvej menštruácie po menopauzu úzko previazaná so ženskými pohlavnými hormónmi – estrogén a progesterón – a ich vplyvom prechádza každý mesiac periodickou premenou.
Endometrium počas tohto cyklu mohutnie, presiakne a pripravuje sa na uhniezdenie oplodneného vajíčka.
k tomu nedôjde, tak na konci cyklu vrchná časť sliznice odumrie, dôjde ku krvácaniu a mŕtva sliznica odchádza z tela s menštruačnou krvou. Následne sa celý proces opakuje.
Endometrióza znamená, že sa rôzne veľké okrsky maternicovej sliznice u ženy začnú vyskytovať mimo dutiny maternice.
Znie to neuveriteľne, ale malé okrsky endometria sa môžu pri endometrióze vyskytnúť kdekoľvek v tele – vo vajcovodoch, v dutine brušnej, v pľúcach, v mozgu, … Jediný orgán, ktorý endometrióza zatiaľ preukázateľne u žiadnej ženy nepostihla, je slezina.
Prečo tomu tak je, nie je zrejmé. Najčastejšie býva postihnutie vajcovodov, vaječníkov a pobrušnice v oblasti panvy.
Príčiny endometriózy
Prečo sa u ženy vyskytnú okrsky endometria mimo maternice? To zatiaľ nie je nikomu jasné, ale učili sme sa o niekoľkých teóriách.
Jedna z nich hovorí o tzv. retrográdnej (čiže spätnej) menštruácii.
Podľa tejto teórie môže niekedy menštruačná krv namiesto do pošvy natiecť do vajcovodu a cez vajcovod do dutiny brušnej.
Zvyšky sliznice maternice, ktoré menštruačná krv obsahuje, sú do týchto miest zanesené a môžu sa uchytiť na stene vajcovodu alebo na pobrušnici (blana vystieľajúca brušnú dutinu).
Táto teória však uspokojivo nevysvetľuje, prečo sa môže endometrium vyskytnúť aj kdekoľvek inde v tele.
Existujú aj ďalšie teórie, ale tie už považujem pre normálneho človeka za príliš ťažké na pochopenie a nebudem sa im venovať.
Prejavy
Prejavov choroby je celá rada. Najčastejším prejavom u endometriózy je bolesť brucha. Tá sa klasicky objavuje v čase menštruácie a typicky vychádza z oblasti malej panvy, kde je výskyt endometriózy najčastejší.
Môže sa objaviť aj bolestivosť pri pohlavnom styku a u množstva žien môže vzniknúť aj neplodnosť.
Pri postihnutí reprodukčných orgánov ženy endometriózou totiž vznikajú neinfekčné zápaly spojené so vznikom zrastov a s jazvením, ktoré môžu narušiť, či znemožniť oplodnenie a transport oplodneného vajíčka do maternice.
Okrem toho je prítomnosť endometriózy spojená s určitou dysbalanciou hormónov a to opäť narúša plodnosť ženy.
Presný vzťah medzi endometriózou a neplodnosťou je stále predmetom skúmania. Problém u endometriózy, najmä pri postihnutí vzdialených orgánov, je krvácanie.
Sliznica okrskov endometria uložená mimo dutiny maternice totiž reaguje pri menštruačnom cykle obdobne ako normálna sliznica maternice a každý mesiac podlieha krvácaniu. Pri endometrióze v pľúcach môže žena začať v čase menštruácie vykašliavať krv.
Endometrióza močového mechúra je okrem nepríjemných bolestí spätá s krvácaním do moču.
Ak nemôže z daného miesta menštruačná krv niekam odtiecť, môže sa hromadiť a vznikajú cystické útvary naplnené krvou. Jedným z možných miest výskytu endometriózy sú vaječníky a potom vznikajú cysty vaječníkov.
Znovu zdôrazňujem, že väčšina prejavov endometriózy je spojená s menštruačným cyklom a objaví sa v čase menštruácie.
Diagnostika
Lekári môžu napovedať vyššie uvedené charakteristické ťažkosti, ktoré majú súvislosť s menštruačným cyklom.
Ďalšie vyšetrovanie vykonáva už gynekológia. Spadá sem gynekologické vyšetrenie, ultrazvuk, hysteroskopia a v prípade výskytu endometriózy v dutine brušnej je cenná diagnostická laparoskopia. Pri tomto vyšetrení sa do dutiny brušnej cez brušnú stenu zavedie tenký prístroj s optickou kamerou a osvetlením.
Na obrazovke monitora potom lekár môže pozorovať pobrušnicu a nájsť na nej ložiská endometriózy – sú to také červenkasté škvrnky.
K hľadaniu endometriózy v iných miestach a vzdialených orgánoch sa potom používajú ďalšie zobrazovacie metódy.
Pravidlom je, že pri nájdení podozrivých ložísk by sa z nich mala odobrať vzorka a tá zaslať na histológiu.
Vyšetrenie vzorky pod mikroskopom potom endometriózu definitívne potvrdí, či vyvráti.
Liečba
Liečba spadá do kompetencie. Prvá možnosť je likvidácia ložísk endometriózy fyzikálnymi metódami – napríklad koaguláciou laserom, či elektrickým prúdom.
Druhou možnosťou je podávanie rôznych hormonálnych prípravkov, ktoré dočasne spôsobí zastavenie menštruácie a pomáhajú zmenšiť ložiská endometriózy.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/endometrioza
Použité zdroje: základné zdroje textu