Dysplázia bedrového kĺbu

Dysplázia bedrového kĺbuDysplázia bedrového kĺbu je vrodený problém, ktorý relatívne často riešia detskí lekári a ortopédi. Ide o stav, ktorý je nutné včas riešiť, inak môže mať pre človeka trvalé následky. Dysplázia sa vyskytuje u viac ako 5% populácie a častejšia je u osôb ženského pohlavia. Postihnuté môže byť len jedno bedro, alebo obe bedrá.

Dysplázia bedrového kĺbu a jej príčiny


Príčiny tejto poruchy nie sú celkom jasné, väčšina prípadov je vrodená a dysplázia bedrových kĺbov má častejší rodinný výskyt.

Dysplázia bedrového kĺbu môže však vzniknúť až po narodení u dojčiat, ak sú často zabaľované s nohami pri sebe, alebo pri častom užívaní úzkych sedačiek. Stláčanie nôh k sebe je jednoducho rizikové.

U vrodených foriem býva narušená správna stavba bedrového kĺbu, kedy hlavica stehennej kosti nie je správne usadená v kĺbovej jamke a povrch tejto jamky býva navyše nerovný.

Dôsledkom je znížená stabilita kĺbu, jeho nadmerné zaťažovanie vplyvom vonkajších síl, čo môže spôsobiť zápalové zmeny a v ťažších prípadoch aj vykĺbenie bedrového kĺbu.

Prejavy

V detstve, keď dieťa nechodí, nie sú príznaky tak viditeľné.

Dysplázia má rôznu závažnosť, niektoré formy sú prakticky nenápadné, iné môžu spôsobiť čiastočné alebo úplné vykĺbenie (odborne subluxácia a luxácia). Neriešený stav by v budúcnosti spôsobil poruchy chôdze s krívaním.

Diagnostika

U všetkých novorodencov sa bedrá vyšetrujú za využitia špeciálnych manévrov a ak lekár získa podozrenie, môže byť diagnóza potvrdená ultrazvukom bedrového kĺbu.

Je možné urobiť röntgen, ale je skôr tendencia deti nevystavovať röntgenovému žiareniu. 

Liečba

Liečbu je vhodné začať čo najskôr, aby nedošlo k zhoršeniu stavu. Už v pôrodnici sa používa široké balenie plienok, ktoré odtláča v bedrách nohy od seba.

U vážnejších foriem sa môžu používať aj špeciálne aparáty, ktoré držia nohy pri sebe. Ide o vynálezy českých lekárov, ktorých mená sú známe aj v zahraničí – Frejkova perinka a Pavlíkove strmene.

Najťažšie prípady dysplázie bedrového kĺbu môžu vyžadovať ortopedické operačné riešenie, ktorých výpočet a princíp však už prekračuje úroveň tohto jednoduchého článku.

Na záver ešte dodajme, že deti liečené s dyspláziou bedrového kĺbu by mali byť pravidelne sledované, pretože v niektorých prípadoch môže liečba spôsobiť rozvoj Perthesovej choroby, pri ktorej odumrie časť stehennej kosti. Včasné odhalenie a riešenie tohto stavu je veľmi dôležité.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dysplazie-kycelniho-kloubu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button