Dysmorfofóbia

DysmorfofobiaDysmorfofóbia je nepríjemné úzkostné ochorenie, ktoré sa radilo medzi fóbie, teraz sa na neho pozerá ako na špecifickú formu obsedantno-kompulzívnej poruchy Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako presne sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebné o tejto chorobe sa dozviete v nasledujúcom článku.

Dysmorfofóbia a jej príčiny


Príčiny vzniku poruchy nie sú celkom jasné, predpokladá sa kombinácia genetických predpokladov a vplyvu vonkajšieho prostredia.

V západnej spoločnosti, kde je vzhľad veľmi dôležitý, a kde na človeka z každej obálky časopisu pozerá vyretušovaná a počítačom upravená žena, je tlak na psychiku každého jednotlivca pomerne silný.

Dodajme, že dysmorfofóbia je výrazne častejšie u žien ako u mužov.

Prejavy

Základným prejavom dysmorfofóbie je úzkosť z prítomnosti rôznych telesných deformácií. Okrem vlastnej úzkosti je prítomné chybné hodnotenie vlastného tela (podobný rys s mentálnou anorexiou) a postihnutý tak na sebe vníma rôzne asymetrie a deformácie, ktoré však objektívne nie sú prítomné.

Chorý sa môže strániť ostatných ľudí, cíti sa menejcenný, nemáva na svoju poruchu náhľad a tak nenavštevuje psychiatra, ale lekára iných odborností.

Dochádza k opakovaným návštevám kožných lekárov a prípadne plastických chirurgov, na ktoré má pacient neprimerané nároky. Neustála honba za nedosiahnuteľnou krásou a súmernosťou potom môže skončiť väčším množstvom v podstate zbytočných plastických operácií.

Problémom je, že chirurgický zákrok síce vedie k úľave, tá však býva krátkodobá a nespokojnosť so vzhľadom sa po čase objaví znova.

Diagnostika

Diagnózu určí psychiater na základe vyšetrenia pacienta s presným zistením charakteru jeho ťažkostí.

Dôležitá je však spolupráca chorého, mnohý z nich si svoju psychiatrickú diagnózu neuvedomujú a psychiatra nevyhľadávajú.

Liečba

Liečba vyžaduje náhľad pacienta na svoj problém a ochotu nechať si pomôcť, ktorá však nie je vždy prítomná.

Terapia zahŕňa opakované psychoterapeutické sedenia, pri ktorom sa psychiater snaží chorému pomôcť vnímať svoje telo realisticky.

Z medikamentov môžu pomôcť antidepresíva, prípadne nárazovo lieky proti úzkosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dysmorfofobie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button