Dráždivé črevo
Dráždivé črevo je označenie pre časté ochorenie. Táto choroba sa radí do súboru chorôb označovaných ako funkčné ochorenia tráviaceho traktu. Funkčné ochorenia tráviaceho traktu majú niektoré spoločné vlastnosti. Prejavujú sa najrôznejšími zažívacími problémami a pritom nemajú objektívne zistiteľnú príčinu, t.j. vyšetrením tráviaceho traktu sa nenájde nič zlé.
Neohrozujú na živote, ale vedia život poriadne znepríjemniť. Ak hovoríme o dráždivom čreve, tak máme na mysli také funkčné ochorenie tráviaceho traktu, ktoré sa prejavuje poruchami hrubého čreva.
Príčiny vzniku dráždivého čreva
Presné príčiny vzniku dráždivého čreva nie sú známe, svoju úlohu vo vzniku tejto choroby majú zrejme psychické vplyvy.
Musíme sa zmieriť s tým, že tráviaci trakt je stále plne nepochopená telová sústava, ktorá obsahuje obrovské množstvo nervových buniek a nervových vlákien.
Touto „tráviacou nervovou sústavou“ síce nevieme myslieť, ale jej existencia poukazuje na previazanosť tráviacej sústavy s centrálnym nervovým systémom, našimi pocitmi a psychickou pohodou. Toto je zrejme jedna z príčin, prečo sa najrôznejšie psychické poruchy môžu premietať do funkcií tráviacej sústavy a spôsobovať jej poruchy.
Psychicky labilnejší a emotívnejšie ľudia (častejšie ženy), či ľudia v strese, môžu mať najrôznejšie ťažkosti spojené s tráviacim traktom od bolestí brucha po hnačky, či zápchu.
K psychickým príčinám sa môžu zrejme pridružiť aj negatívne reakcie tráviaceho traktu na niektoré potraviny, ktoré dotyčný zle znáša – zvyčajne sa jedná o korenené dráždivé jedlá.
Prejavy
Prejavy dráždivého čreva sa kryjú s príznakmi mnohých chorôb hrubého čreva a nie je ľahké ho od nich odlíšiť – niekedy je to bez zložitejších vyšetrení prakticky nemožné.
Medzi príznaky vyskytujúce sa u dráždivého čreva sa môžu radiť najrôznejšie nepríjemné stavy ako je bolesť brucha, nadúvanie, hnačka, zápcha a niekedy aj nález hlienu v stolici.
Podľa toho, aké príznaky prevládajú, rozlišujeme hnačkovité a zápchovité formy dráždivého čreva.
Hnačkovitá forma je typicky spojená s tzv. rannými debaklami, čo sú nutkavé opakované stolice objavujúce sa v ranných hodinách.
Diagnostika
Hlavný problém je fakt, že prejavy podobné dráždivému čreva má veľa organicky podmienených chorôb – napríklad Crohnova choroba, celiakia, rakovina hrubého čreva, divertikulóza, ulcerózna kolitída, infekčné ochorenie čriev a mnohé ďalšie choroby.
Vzhľadom k početnosti výskytu dráždivého čreva (určitú periódu života ním môže trpieť až tretina ľudí) však nie je možné všetkým vykonať všetky vyšetrenia, ktoré by tieto choroby vyvrátili.
Zásadné je pokúsiť sa pacienta pozorne vypočuť a na základe informácií od neho sa pokúsiť odlíšiť dráždivé hrubé črevo od iných chorôb, pričom najväčší strach býva z rakoviny hrubého čreva.
Ostražití by sme mali byť v týchto prípadoch (a tým myslím nielen lekára, ale kohokoľvek z nás):
1. Ak sa vyššie uvedené príznaky prejavujú u staršieho človeka, skôr u muža. S vekom rastie riziko rakoviny hrubého čreva, ktorá je zároveň častejšia u mužov.
2. Varovným príznakom je krv v stolici. Väčšie množstvo pacient sám vidí, menšie sa dá zistiť lacným otestovaním stolice na okultné krvácanie.
Akonáhle je krv v stolici potvrdená, nemali by sme stav uzavrieť ako dráždivé črevo, ale mali by sme ďalej hľadať. Krv v stolici nemá u samotného dráždivého čreva čo robiť!
3. Dráždivé črevo je závislé na psychike a tým pádom sa neprejavuje vo chvíli, keď naše vedomie vypína – t.j. v spánku. Najmä u chronických hnačiek je dobré sa spýtať, či ťažkosti budia človeka zo spánku. Pokiaľ ho budia, je to varovný znak netypický pre dráždivé črevo a mali by sme ďalej vyšetrovať.
4. Podozrivá je výraznejšia strata na váhe. Ak človek s črevnými ťažkosťami stratí v priebehu niekoľkých mesiacov viac ako 10% svojej hmotnosti, je to podozrivé a nemali by sme to prejsť bez povšimnutia. Výrazná strata na váhe často sprevádza nádorové ochorenia.
5. K dráždivému črevu nepatria ani žiadne celkové prejavy ako je zvýšená teplota, chudokrvnosť (častá je pri stratách krvi u rakoviny hrubého čreva), a pod.
Medzi vyšetrovacie metódy, ktoré umožnia odlíšiť dráždivé hrubé črevo od vážnejších chorôb, a ktoré umožnia tieto choroby určiť, patrí napríklad: bežné laboratórne vyšetrenia krvi (červené a biele krvinky, množstvo hemoglobínu, CRP, atď.), ultrazvuk brucha, rádiologické vyšetrenie čriev (čreva sa naplní kontrastnou látkou a urobí sa ich röntgenový snímok), endoskopické vyšetrenie hrubého čreva (kolonoskopia) a ďalšie.
Najmä kolonoskopia je cennou metódou. Do konečníka sa pri nej zavedie hadička s osvetlením a s kamerou, ktorá v ideálnom prípade lekárovi umožní na obrazovke vidieť stenu hrubého čreva v celej jej dĺžke a zhodnotiť jej stav.
Liečba
Samotné črevo sa lieči len ťažko. Určite pomôže dosiahnuť čo najväčšiu psychickú pohodu. Vyhýbanie sa stresu, cvičenie jógy, meditácie, podávanie probiotík pre úpravu črevnej mikroflóry, návšteva psychológa či psychiatra s predpisom antidepresív – to všetko možno vykonať.
Ak sa prejavuje dráždivé hrubé črevo skôr hnačkami, je možné podávať niektoré lieky proti hnačke (antidiaroiká). Ak sa prejavuje zápchou, je doporučovaná zmena stravovania alebo podávanie preháňadiel.
Preferuje sa potrava s vysokým obsahom vlákniny, ktorá zlepšuje priechod stolice črevom a znižuje jej tuhosť.
Človek by si mal tiež uvedomiť, či niektoré typy jedla (najmä korenené a inak dráždivé) jeho problémy nezhoršujú, a týmto jedlám by sa mal vyhýbať.
Čo by ste si mali z tohto článku odniesť
Ak trpíte dlhodobejšími prejavmi dráždivého čreva a pritom ste starší muž, alebo ste našli krv v stolici, alebo ste začali nevysvetliteľne chudnúť, alebo ak máte zvýšenú teplotu, alebo ak pociťujete príznaky chudokrvnosti (bledosť, motanie hlavy, slabosť, únava), potom navštívte lekára a povedzte mu to.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/drazdivy-tracnik
Použité zdroje: základné zdroje textu