Drakunkulóza
Drakunkulóza je parazitárne infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené niektorými exotickými červami. U nás sa síce drakunkulóza nevyskytuje, môžeme sa s ňou však stále stretnúť na území Afriky a Ázie. Dodajme však, že za posledné desaťročie došlo celosvetovo k dramatickému zníženiu počtu infikovaných.
Príčiny vzniku drakulózy
Vyvolávajúcou príčinou drakunkulózy je červ, ktorý sa volá vlasovec medinský.
K najčastejšiemu prenosu dochádza pri pití vody, ktorá je kontaminovaná larvami tohto parazita.
Prejavy
Larvy sa po prehltnutí dostanú cez sliznicu žalúdka alebo čreva do brušnej dutiny a s odstupom mesiacov sa ich samičky (dosahujúce dĺžky 5-10 centimetrov) dostávajú do podkožných priestor na tele, kde sa vytvárajú kožné pľuzgiere.
Po bolestivom prasknutí pľuzgieru sa objaví spodina vriedku, z ktorej trčí koniec samičky červa, ktorý je schopný uvoľňovať do okolia ďalšie larvy.
Keď sa človek s týmto kožným štádiom dostane do kontaktu s vodou, môže byť voda kontaminovaná parazitmi, čo pôsobí šírenie choroby.
Choroba sama o sebe nie je nebezpečná, ale v tropickom prostredí môžu kožné vredy zvýšiť riziko bakteriálnych infekcií (vrátane nebezpečného tetanu), ktoré môžu preniknúť narušeným kožným krytom.
Prevencia
Základom prevencie drakunkulózy je v ohrozených oblastiach nepiť vodu z neznámych zdrojov.
Ak je už človek donútený takú vodu piť, je nevyhnutné ju pred požitím dôkladne prevariť.
Diagnostika
Diagnóza drakunkulózy je zvyčajne stanovená v období kožného štádia, kedy je jasne viditeľný koniec červa vo vznikajúcich rankách na koži.
Liečba
Kožné štádium sa lieči pomerne jednoducho – samička červa je navíjaná okolo pevného predmetu (špáradlo, zápalka, iný kus drievka) a postupne vytiahnutá z tela preč.
Eventualitou je chirurgické odstránenie červa, čo je rýchlejší, hygienickejší a pri použití lokálnych anestetík aj menej bolestivý spôsob.
Okrem toho je možné podávať lieky proti bolesti a prípadne antibiotické masti ako prevencia bakteriálnej kožnej infekcie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/drakunkuloza
Použité zdroje: základné zdroje textu