Dna
Dna je bolestivé ochorenie kĺbov, ktoré do značnej miery súvisí so životným štýlom. V rozvoji dny hrá úlohu kyselina močová. Táto látka v našom tele vzniká z purínov, čo sú zložky nukleových kyselín. Nukleové kyseliny prijímame v potrave, nachádzajú sa totiž v jadrách všetkých buniek. Aké sú presne príčiny vzniku dny, ako sa prejavuje a ako ju úspešne liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny vzniku dny
Príčinou vzniku dny je príliš vysoká koncentrácia kyseliny močovej v našom organizme (odborne hyperurikémia).
Toto môže byť spôsobené zvýšeným príjmom purínov v mäse, vnútornostiach a strukovinách alebo jej zvýšenou tvorbou v tele (k tej by dochádzalo pri nadmernom odumieraní buniek a rozpadu ich jadier – k tomu môže dochádzať u nádorových ochorení) alebo poruchou jej vylučovania pri zhoršenej funkcii obličiek.
Rizikové faktory
Za rizikový faktor možno považovať nezdravý životný štýl spojený s nadmerným príjmom mäsových výrobkov.
Dna je okrem toho častejšia u ľudí so zvýšeným príjmom alkoholu.
Prejavy dny
Kyselina močová pri vysokých koncentráciách začne vytvárať kryštáliky a tie sa začnú usadzovať v kĺboch.
Kĺb je týmito kryštálikmi dráždený, to spôsobí privolanie buniek imunitného systému a tieto začnú svojimi agresívnymi látkami v danom kĺbe vytvárať zápal.
Kĺb opuchne, je začervenaný a bolestivý. Veľmi často býva ako prvý (a aj ako jediný) postihnutý palec na nohe. Tejto klasickej forme dny sa hovorí podagra.
Prudká bolesť prichádza v záchvatoch, ktoré sú striedané obdobiami pokoja. Po dlhšej dobe môžu z usadenín okolo kĺbov vznikať hrče kryté kožou a kĺby sa môžu týmito nánosmi deformovať.
Komplikácie
Problémom je, že kryštáliky kyseliny močovej sa pri jej vysokej koncentrácii v tele môžu vytvárať aj v obličkách ako jeden z typov obličkových močových kameňov.
To môže zhoršovať schopnosť obličiek vylučovať odpadové látky a medzi nimi aj kyselinu močovú – vzniká klasický bludný kruh.
Prevencia
Možnou prevenciou je zdravá výživa s obmedzením mäsových výrobkov a obmedzením príjmu alkoholických nápojov.
Liečba
U náhleho záchvatu sa používajú rôzne lieky, najmä nesteroidné protizápalové preparáty.
Na zabránenie ďalších záchvatov je vhodné začať držať diétu s obmedzením mäsa, vnútorností a alkoholu, z liekov sa používa zlúčenina alopurinol (napr. liek Apo-Allopurinol a Milurit), ktorá v tele blokuje tvorbu kyseliny močovej.
Modernejšou alternatívou je zlúčenina febuxostat (liek Adenuric).
Ak je zvýšená hladina kyseliny močovej daná nádorovým ochorením alebo poruchou obličiek, je nutné liečiť tieto príčiny.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/dna
Použité zdroje: základné zdroje textu