Divertikulitída
Divertikulitída, presnejšie povedané divertikulitída čreva, je zápalové ochorenie hrubého čreva, ktoré vzniká na podklade črevných vydutín, tzv. divertikúl. Mnohopočetný výskyt týchto divertikúl v čreve označujeme ako divertikulóza a je jej venovaný samostatný článok.Aké sú presne príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetko čo o danej chorobe potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.
Príčiny divertikulitídy
Divertikulitída čreva nemá obvykle žiadne príznaky, alebo spôsobuje neurčité tráviace ťažkosti.
Divertikulitída je jej komplikáciou, ktorá vzniká pri bakteriálnej infekcii niektorého divertikla.
Presný dôvod infekcie nemusí byť jasný, inokedy vzniká na podklade nahromadenia stolice v divertikle a následným napadnutím črevnej steny baktériami.
Prejavy
Divertikulitída je spojená s výraznými bolesťami brucha a zvýšenou teplotou. Divertikuly vznikajú najčastejšie v koncovej časti hrubého čreva zvanom sigmoideum, ktoré je lokalizované v ľavom podbrušku a z toho dôvodu sa aj bolesť brucha pri divertikulitíde objavuje najčastejšie v tejto oblasti.
Pri dotyku býva brucho v mieste zápalu stvrdnuté. Zo zápalu môže vzniknúť absces naplnený hnisom a zápalové črevné fistuly, pri hojení procesu môže vzniknúť zúženie čreva.
Najzávažnejšou komplikáciou je prasknutie vydutiny a pretrhnutiu čreva nasledované vyliatím črevného obsahu do dutiny brušnej. Nasleduje smrteľne nebezpečný zápal pobrušnice.
Diagnostika
Divertikuly možno preukázať zobrazovacou metódou, kedy sa črevo naplní kontrastnou látkou a potom sa jeho dutina znázorní (tzv. irigografia). Vhodné je aj kolonoskopické vyšetrenie, kedy sa do čreva konečníkom zavedie hadica s optikou, ktorá znázorní dutinu čreva na obrazovke.
Táto choroba a viacero jej komplikácií môže byť preukázaná pomocou ultrazvuku alebo CT vyšetrením brucha (zápalové zmeny čreva, prítomnosť abscesov, apod.). Avšak prvým vyšetrením pri bolesti brucha je zvyčajne röntgen.
Liečba
Záleží na závažnosti stavu a ťarche príznakov. Základom terapie je rôzne prísna diéta, antibiotiká, hydratácia a prípadne antipyretiká a lieky proti bolesti.
Ak sa divertikulitída často opakuje, pokiaľ sa pri konzervatívnej terapii nelepší, či ak sú prítomné ďalšie komplikácie (napr. pretrhnutie čreva, nehojace sa črevné fistuly), je základom liečby chirurgický zákrok.
Operačné riešenie má za cieľ odstrániť zapálené tkanivo divertikulitídy a ideálne aj celý úsek čreva postihnutý divertikulózou.
Ak sa jedná o akútnu operáciu infekčného zápalu v teréne, môže byť operácia spojená s nutnosťou dočasného vytvorenia kolostómie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/divertikulitida
Použité zdroje: základné zdroje textu
Dnes som bola na kolonoskopii a zistili mi v sigme početné divertikle. Čo má mám robiť?
tu