Dilatačná kardiomyopatia

dilatačná kardiomyopatiaDilatačná kardiomyopatia (DKMP) patrí do skupiny kardiomyopatov, čo sú ochorenia srdcového svalu. Viacero vecí o dilatačnej kardiomyopatii stále nevieme, jej liečba je veľmi obtiažna a jej komplikácie môžu byť smrteľné. Viac podrobnosti o tejto chorobe sa dozviete v nasledujúcom článku.

Dilatačná kardiomyopatia a jej príčiny


Choroba sa často objavuje u mladých ľudí v produktívnom veku, častejšie u mužov.

Za veľmi častú príčinu sa považuje alkoholizmus, kedy sa prejaví neblahý efekt tejto zlúčeniny na srdcový sval.

Nie všetci pacienti s dilatačnou kardiomyopatiou by však mali dostať nálepku alkoholikov. Choroba vzniká aj po napadnutí srdca niektorými vírusmi (vírusovej myokarditídy) a v rámci niektorých ďalších infekčných ochorení (napr. Chagasova choroba).

Prejavy

Napadnuté srdcové tkanivo stráca pri chorobe dilatačná kardiomyopatia schopnosť sa správne sťahovať. Srdcový sval sa začne rozširovať a zväčšuje sa.

Dôsledkom toho je strata funkcie srdca ako pumpy a to vedie k srdcovému zlyhávaniu so všetkými jeho prejavmi – dyspnoe až pľúcny edém, opuchy dolných končatín a pod.

Nepríjemnou komplikáciou sú najrôznejšie poruchy rytmu, ktoré môžu v narušenej srdcovej svalovine vznikať. Niektoré z nich, ako napríklad fibrilácia predsiení, sú pomerne neškodné, iné môžu byť smrteľne nebezpečné (komorovej tachykardie s rizikom prechodu vo smrtiacu fibriláciu komôr).

Z toho dôvodu musíme dilatačnú kardiomyopatiu chápať ako jednu z možných príčin náhlej srdcovej smrti.

Diagnostika

Ak zistíme srdcové zlyhávanie u mladého človeka, mali by sme mať možnosť dilatačnej kardiomyopatie na pamäti.

EKG môže ukázať poruchy vedenia vzruchu srdcovým svalom. Veľmi dôležitou dostupnou vyšetrovacou metódou je ECHO srdca, ktoré zistí rozšírenie srdcových oddielov a zníženie pumpovacej schopnosti srdca.

Po preliečení potom tohto pacienta zvyčajne odošleme na koronografiu, ktorá nám určí stav srdcových tepien. Zúženie týchto tepien by totiž mohlo mať podobné následky.

Ak sú srdcové tepny úplne v poriadku, podozrenie na dilatačnú kardiomyopatiu rastie. Súčasťou vyšetrenia môže byť aj biopsia srdcového svalu.

Toto vyšetrenie spočíva v nabodnutí srdcového svalu ihlou, získanie vzorky tkaniva a jeho vyšetrenie po mikroskopom.

V prípade myokarditídy môžeme vo vzorke nájsť zápalové zmeny. Súčasťou vyšetrovania je pochopiteľne aj dotaz na pitie alkoholu. 

Prevencia

Možnosti prevencie sú veľmi obmedzené. Vhodné je nepiť alkohol pravidelne a cez mieru, ostatné faktory vzniku choroby neovplyvníme.

Liečba

Choroba ako taká sa liečiť nedá. Riešime najmä prejavy choroby, tj. liečime srdcové zlyhávanie.

V liečbe využívame diuretiká (odvodnenie pacienta), inhibítory ACE (ochrana srdcového svalu) a liekov zo skupiny beta-blokátorov (zníženie namáhanie srdca, ochrana pred poruchami rytmu).

V prípade, že sa u pacienta objavia vážnejšie poruchy rytmu, možno mu implantovať prístroj známy ako ICD. Jedná sa o malú krabičku podobnú kardiostimulátoru, ktorej plný názov znie Implantable Cardioverter-Defibrillator.

Tento prístroj je v podstate geniálny – sníma srdcovú akciu chorého, a ak sa objaví u neho život ohrozujúce poruchy rytmu (napríklad fibrilácia komôr) vyšle elektrický výboj, ktorý v ideálnom prípade vyresetuje srdcovú akciu a obnoví normálny rytmus.

Pri vážnom postihnutí srdca zostáva poslednou možnosťou jeho transplantácia, čo je však ťažký zákrok zaťažený mnohých komplikáciami.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dilatacni-kardiomyopatie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button