Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatiaDiabetická retinopatia je jednou z mnohých cievnych komplikácií cukrovky. Jedná sa o veľmi vážny stav, ktorý môže chorému spôsobiť trvalú a nevratnú slepotu. Diabetická retinopatia, čo všetko ju môže spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a ako liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Diabetická retinopatia a jej príčiny


Problém spočíva v drobných cievach sietnice, ktoré sú poškodzované vysokou hladinou cukru.

Dochádza k narušovaniu ich steny, zvyšuje sa ich priepustnosť a nakoniec sa cievy úplne uzatvárajú.

Výživa sietnice je tým ohrozená, na čo reaguje tvorbou nových ciev. Táto zdanlivo prospešná cievna novotvorba je v skutočnosti problémom.

Zásobenie sietnice je síce zachované, ale nové cievy sú krehké a nestabilné a môžu ľahko prasknúť.

Ak dôjde k prasknutiu takej cievy, vyleje sa z nej krv do oblasti sietnice, a to spôsobí jej odlúčenie s narušením jej funkcie.

Záleží potom na rozsahu krvácania – malá krvácanie vyradí časti zorného poľa, veľká krvácanie môžu človeka prakticky oslepiť.

Prejavy

Diabetická retinopatia spočiatku nemusí mať vôbec žiadne prejavy, niekedy sa prejavuje zhoršením zrakovej ostrosti a objavovaním tmavých škvŕn v zornom poli.

V krajnom prípade môže u neliečenej retinopatia dôjsť aj k oslepnutiu.

Diagnostika

Prítomnosť diabetickej retinopatie je vyšetrovaná pravidelne očným lekárom u každého diabetika.

Z hľadiska prevencie sa u diabetikov vykonáva jedno vyšetrenie ročne. Očné pozadie sa vyšetruje pomocou prístroja nazývaného oftalmoskop. Môže sa objaviť aj choroba známa ako degenerácia žltej škrvny.

Prevencia

Hlavnou prevenciou je správna liečba cukrovky a udržiavanie hladiny cukru čo najbližšie normálu.

Je samozrejme nutné dodať, že pri mnoho rokov trvajúci cukrovke sa môže táto komplikácia objaviť aj u akokoľvek dobre kompenzovaných cukrovkárov.

V prípade zistenia diabetickej retinopatie je nutné ju liečiť čo najrýchlejšie, čo minimalizuje následné škody.

Liečba

Liečba diabetickej retinopatie spočíva v deštrukcii ciev. Postihnuté miesta, kde sú novootvorené cievy sa spália laserom.

To síce zabráni prasknutiu ciev a vyliatiu krvi spojené s masívnym poškodením sietnice, ale samotný laser sietnicu poškodí tiež. Poškodenie laserom je síce malé, ale pri opakovaných terapiách môže byť zrak vážne narušený.

Ak je zrak zhoršený prekrvácaním sklovca (tekutina v oku), vykonáva sa tzv. vitrektomia. Pri tomto zákroku je zakrvavený sklovec, je nutné ho odsať a nahradiť špeciálnou čistou tekutinou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/diabeticka-retinopatie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button