Diabetická noha

Diabetická nohaDiabetická noha je relatívne častou a smutnou komplikáciou cukrovky (teda zvyčajne cukrovky 1. typu a cukrovky 2. typu). Množstvo prípadov diabetickej nohy nakoniec zbytočne končieva rozsiahlymi amputáciami. Zbytočne preto, že riziko rozvoja tejto komplikácie sa dá relatívne ľahko znížiť. Povedzme si o diabetickej nohe niečo viac.

Diabetická noha a jej príčiny


Hlavnou príčinou je zvýšená hladina cukru v krvi diabetika, od ktorej sa všetko odvíja:

1. Vysoká hladina cukru poškodzuje veľké cievy, urýchľuje proces aterosklerózy a tak spôsobuje zužovanie tepien.

Najviac postihnuté bývajú tepny na dolných končatinách za vzniku ischemickej choroby dolných končatín. Zásobenie tkanív dolnej končatiny kyslíkom a živinami klesá.

2. Vysoká hladina krvného cukru vedie k poškodzovaniu nervov (tzv. diabetická polyneuropatia). Postihnutie nervov dolných končatín sa prejaví občasnými pocitmi brnenia nôh a poruchami citlivosti.

3. Chorý kvôli poruchám citlivosti začne chybne našľapovať, postupne stratí nožnú klenbu a vznikne u neho plochá noha. Pokiaľ dôjde k zraneniu päty alebo prstov, diabetik to nemusí cítiť a rany si nemusí všimnúť.

4. Baktérie majú rady cukor, diabetik je preto pre nich lákavým cieľom. Akákoľvek poranenia kože sa u diabetika ľahko infikujú.

5. Diabetici majú pomalší hojenie rán a horšiu funkciu imunitného systému.

U diabetickej nohy sa všetko skombinuje. Tkanina dolnej končatiny diabetika je horšie zásobená krvou a kyslíkom.

Diabetik má zrútenú nožnú klenbu a chýba mu správna citlivosť – zvyšuje sa riziko, že sa poraní a nevšimne si toho, alebo že pre neprítomnosť bolesti zanedbá starostlivosť aj o väčšie zranenia.

Akákoľvek rana sa potom ľahko infikuje baktériami. Hojenie takej rany u diabetika je ťažšie a niekedy prakticky nemožné. Infekcia sa môže šíriť a potom hrozí vážne riziko vzniku gangrény.

Prejavy

Prejavom tejto komplikácie je defekt, ktorý vznikne kdekoľvek na nohe.

Častým miestom je oblasť plosky pod prstami, na palci a na päte. Tento defekt sa nehojí, naopak sa zväčšuje.

Diabetická noha a jej prevencia

Prevencia je dôležitá. Základom je dôsledná a trvalá liečba cukrovky (diéta, perorálne antidiabetiká, inzulíny) spojená s udržiavaním uspokojivej hladiny krvného cukru. Tým ovplyvňujeme rad rizikových faktorov.

Ďalej je nutné minimalizovať riziko poranenia končatín, je nutné nosiť špeciálne ponožky a kvalitnú obuv. O pokožku nôh je nutné sa starať, pravidelne ju umývať a kontrolovať, či nie je poranená.

Pri strihaní nechtov sa odporúča veľká opatrnosť pri strihaní ostrými nožnicami a odporúča sa používanie pilníka.

Ak napriek všetkej snahe dôjde k poraneniu nohy, je vhodné navštíviť lekára, ktorý ranu správne ošetrí.

Diabetická noha a jej liečba

Liečba defektu je primárne chirurgická. Chirurg odstráni mŕtve tkanivo. Dávajú sa pravidelné preväzy rán a môžu sa podávať antibiotiká, ktoré zahubia baktérie.

V niektorých prípadoch sa však už infekcia nedá zvládnuť a celý problém končí amputáciou časti dolnej končatiny.

Problém je ten, že u diabetickej nohy často jedna amputácia nepostačuje. Pahýľ po amputácii je totiž postihnutý tými istými rizikovými faktormi ako predtým celá noha.

Operačná rana pahýľa sa preto nemusí zahojiť a naopak sa môže tiež infikovať. Nasleduje ďalšia amputácia o niečo vyššie a celý proces sa opakuje.

Amputácia prstov tak môže časom prejsť v amputáciu pod kolenom, či ešte vyššie. To podčiarkuje dôležitosť prevencie!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/diabeticka-noha

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button