Diabetická ketoacidóza
Diabetická ketoacidóza je nebezpečný stav, ktorý nastáva typicky u diabetikov 1. typu, ktorí nie sú liečení, alebo sú liečení nedostatočne. Bez lekárskej pomoci môže diabetická ketoacidóza skončiť až smrťou.
Diabetická ketoacidóza a jej príčiny
Diabetik 1. typu je človek, u ktorého sa prestáva tvoriť inzulín v pankrease a musí sa mu pravidelne dodávať inzulín, v dnešnej dobe obvykle vo forme inzulínových pier alebo inzulínovej pumpy.
Ak organizmus nedostáva inzulínu dostatok, alebo ak nie je liečený vôbec, čo pripadá do úvahy u doteraz nerozpoznaných prípadov cukrovky 1. typu a u nespolupracujúcich pacientov, je tu riziko vzniku diabetickej ketoacidózy.
Podstatou ketoacidózy je teda nedostatok inzulínu v organizme. Ten vedie k zvýšenému uvoľňovaniu glukózy z pečene do krvi a tiež k uvoľňovaniu voľných mastných kyselín z tukového tkaniva.
Bez inzulínu nemôže väčšina tkanív nášho tela spracovávať glukózu na energiu, a tak sa uchyľujú k iným spôsobom získanie energie – dochádza k premene už vyššie spomínaných mastných kyselín na tzv. ketolátky, z ktorých sa energia získa.
Problém je v tom, že tieto ketolátky sú kyslé a spôsobujú pokles pH organizmu, tzv. acidózu (laicky povedané prekyslenie).
Práve toto prekyslenie a minerálový rozvrat potom vedú k ohrozeniu života.
Prejavy
Prejavy sa rozvíjajú postupne a bývajú nešpecifické – únava, slabosť, nechutenstvo, niekedy sa objavuje zvracanie a bolesti brucha.
Zvýšené množstvo cukru v krvi je spojené s jeho vylučovaním do moču, cukor so sebou strháva vodu a ďalšie ióny. Pacient veľa močí, dehydratuje sa a následkom toho má veľký smäd.
Pokles pH v organizme (tzv. acidóza) môže opäť vyvolávať príznaky ako sú slabosť, zvracanie a bolesti hlavy, v horšom prípade dôjde k poruche vedomia a bez dostatočnej liečby vzniká bezvedomie a smrť.
Pomerne typickým príznakom je reflexné Kussmaulovo dýchanie, čo je hlboké usilovné dýchanie, pri ktorom sa organizmus snaží vydýchať čo najväčšie množstvo oxidu uhličitého v snahe znížiť kyslosť.
Diagnostika
Okrem rôzne závažných klinických prejavov nájdeme cukor a ketolátky pri vyšetrení moču, v krvných náberoch bude výrazne zvýšená hladina glukózy, nájdeme známky dehydratácie a minerálový rozvrat (výchylky v iónoch ako je sodík, draslík a chlór).
V krvi bude znížené pH, nájdeme známky tzv. metabolickej acidózy (prekyslenie organizmu spôsobené poruchami metabolizmu).
Terapia
Záleží na závažnosti stavu, je nutné zaistiť dýchanie a krvný obeh, pacienta dostatočne hydratovať infúziami a opatrne podávať inzulín s monitorovaním postupného poklesu hladiny cukru v krvi.
Pokles cukru nesmie byť príliš rýchly, mohlo by dôjsť k opuchu mozgu.
V prípade veľmi ťažkej acidózy sa niekedy vnútrožilovo podáva zlúčenina zvyšujúca pH (bikarbonát sodný), jej použitie by však malo byť vyhradené pre skutočne vážne prípady.
U menej závažných stavov si organizmus dokáže po vyriešení príčiny ťažkostí) zrovnať pH bez ďalších agresívnych zásahov zvonku.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/diabeticka-ketoacidoza
Použité zdroje: základné zdroje textu