Detská obrna
Detská obrna je odlišné ochorenie od detskej mozgovej obrny. Detská obrna je infekčné ochorenie, ktoré sa odborne označuje ako poliomyelitída a v dnešnej dobe sa v SR už nevyskytuje. Celosvetovo sa s ním však môžeme stále stretnúť v zaostalých štátoch. Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?
Detská obrna a jej príčiny
Poliomyelitída je infekčná choroba spôsobená nákazou vírusom poliomyelitídy (tzv. poliovírus).
Zdrojom vírusu sú chorí ľudia a vírus sa šíri ich stolicou (tzv. fekálno-orálny prenos), čo je základom ľahkého šírenia v kolektívoch s nízkymi hygienickými štandardmi.
Prejavy
Zamorenosť populácie bývala pomerne veľká a u drvivej väčšiny detí infekcia prebiehala veľmi ľahko a úplne bezpríznakovo.
U asi 5-10% jedincov sa objavili bolesti svalov, ktoré rýchlo ustúpili a len u menej ako jedného percenta postihnutých sa objavila svalová slabosť až ochrnutie.
Táto slabosť postihovala najmä svalstvo krku, trupu, končatín a u niektorých jedincov už nedôjde k úprave – svalové snopce inervované postihnutými nervami afrotujú.
Veľmi závažný priebeh spolu s ochrnutím bránice mohol viesť k smrti postihnutého dieťaťa. Podstatou týchto vážnejších prejavov detskej obrny bolo zápalové postihnutie miechy a mozgového tkaniva.
Prevencia
Vďaka určitými ľuďmi toľko kritizovanému očkovaniu sa v SR a zvyšku civilizovanej Európy poliomyelitída v 21. storočí už nevyskytuje.
V SR je očkovanie proti poliomyelitíde súčasťou povinného očkovacieho programu.
Diagnostika
V podmienkach SR je táto problematika v podstate irelevantná, ale z hľadiska celosvetového pohľadu dodajme, že diagnózu možno určiť na základe klinických príznakov, výskytu poliovírusu v stolici chorého a pozitívnym sérologickým výskytom protilátok proti poliovírusu v jeho krvi.
Ak je postihnutému odobratá vzorka mozgovomiechového moku lumbálnou punkciou, potom v nej nájdeme len stredne zvýšené množstvo bielych krviniek zodpovedajúce vírusovým encefalitidám.
Liečba
Poliomyelitída je neliečiteľná. V akútnej fáze infekcie môže byť u niektorých jedincov nutná umelá pľúcna ventilácia na zaistenie dýchania pri obrne bránice a ďalších dýchacích svalov.
Po prekonaní detskej obrny je nutná rehabilitácia narušených svalových skupín, ktorá má zabezpečiť čo najlepšiu hybnosť a čo najmenšie reziduálne postihnutia.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/detska-obrna
Použité zdroje: základné zdroje textu