Delírium tremens
O delíriu sme spracovali všeobecný článok, v ktorom uvádzame, že ho možno definovať ako záchvat zmätenosti. Delírium je celkovo typické pre starších pacientov, ktorí sa v nočných hodinách ocitnú v cudzom prostredí, napríklad v nemocnici. Delírium tremens je špeciálny podtyp delirantného stavu, ktorý úzko súvisí s alkoholizmom.
Delírium tremens a jeho príčiny
Tento stav typicky vzniká u chronického alkoholika, ktorý z nejakého dôvodu náhle prestal piť alkohol.
Delírium tremens potom vzniká ako reakcia centrálneho nervového systému na nečakaný pokles hladiny etanolu v krvi – ide teda o závažnú formu abstinenčného syndrómu pri vysadení alkoholu.
Opäť tu pozorujeme častejší výskyt u človeka, ktorý sa ocitol v cudzom prostredí, a skôr v nočných hodinách.
Prejavy
Objavujú sa klasické príznaky delíria – zmätenosť, porucha vnímania reality, tendencia k agresívnemu reagovaniu, pocit ohrozenia, snaha o útek a pod. Pre rozvíjajúce sa delírium tremens je však typický aj tras rúk [Tremosa = tras] a halucinácie.
Vďačnou a medzi ľuďmi známou halucináciou sú často zmieňované biele myšky, ale môže sa jednať prakticky o akejkoľvek predstavy vrátane niektorých veľmi bizarných.
Delírium trvá niekoľko dní, väčšinou vymizne do 5 dní od začiatku príznakov.
Diagnostika
Triaška, nepokoj a zmätenosť u pacienta s preukázaným alkoholizmom, ktorý prestal piť je krajne podozrivé a k diagnóze delíria tremens väčšinou postačujúce.
Ak je to možné, mal by však diagnózu stanoviť psychiater, ktorý odporučí ďalší postup.
Liečba
Základom je tlmenie pacienta. Väčšinou sa podávajú vysoké dávky sedatívne pôsobiacich liekov z skupiny benzodiazepínov (napr. Diazepam v tabletkách alebo Apaurin injekčne).
Ďalšími používanými liekmi sú niektoré tlmiace lieky zo skupiny antipsychotík. Ide často o vysoké dávky liekov, ktoré by normálneho človeka spoľahlivo tvrdo uspali, u pacienta v delíriu je však ich efekt oveľa slabší.
V prípade nutnosti sa musí pacientovi s fyzikálnymi obmedzeniami zabezpečiť pokoj na lôžku a dostatočný prísun tekutín (ak nie je schopný ich vypiť, potom v infúziách).
Vhodné je kontrolovať vnútorné prostredie pacienta (krvné odbery) a zabrániť odchýlkam v koncentráciách minerálov.
Po skončení delíria tremens a stabilizácii stavu je nutné začať liečiť vlastný problém alkoholizmu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/delirium-tremens
Použité zdroje: základné zdroje textu