Dekompresná choroba
Dekompresná choroba je tiež bežne známa ako kesonová choroba a týka sa najmä potápačov. Ide o stav značne nebezpečný, ktorý môže postihnutého ľahko usmrtiť. Dekompresná choroba, čo všetko ju môže spôsobiť, ako sa prejavuje, aká je jej liečba a aká je prevencia proti tejto chorobe? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.
Dekompresná choroba a jej príčiny
Príčinou vzniku dekompresnej choroby je príliš náhly a silný pokles tlaku v okolitom prostredí. Ako už bolo povedané vyššie, najčastejšie sa týka potápačov, ktorí sa ponoria do veľkej hĺbky a potom príliš rýchlo vystúpia k hladine.
K podobnej situácii by mohlo dôjsť aj v lietadle vo veľkej výške, kde by zlyhal pretlakový systém (tj. systém udržiavajúci vnútri lietadla výrazne vyšší tlak ako v okolí).
Keď potápač klesá do hĺbky, menia sa fyzikálne vlastnosti prostredia a zvyšuje sa tlak prostredia pôsobiaci na jeho telo. Vysoký tlak má za dôsledok zvýšenú rozpustnosť plynov v ľudskom tele a to sa týka najmä dusíka.
Zvýšenie množstva dusíka v tkanivách nie je vyložene nebezpečné, aj keď je pravda, že príliš veľký nárast množstva dusíka môže narušiť vedomie, spôsobiť eufóriu a ohroziť tak život človeka.
Pri rýchlom poklese okolitého tlaku (tj. pri vynorení) sa však stane niečo horšie. V tkanivách rozpustené plyny začnú prechádzať do plynného stavu ako drobné bublinky a to vedie k ťažkému poškodeniu prakticky všetkých tkanív a orgánov.
Predstavte si to ako uzavretú fľašu s perlivou vodou nasýtenou oxidom uhličitým, ktorú rýchlo otvoríte.
Vyššie riziko vzniku dekompresnej choroby majú starší ľudia, ľudia oslabení, dehydrovaní a ľudia s niektorými srdcovými chybami (napríklad s neriešeným defektom septa predsiení).
Prejavy dekompresnej choroby
Poškodené sú prakticky všetky tkanivá, u menej vážnych prípadov dominujú bolesti svalov a kĺbov, pocity svalovej slabosti a môže sa objaviť svrbiaca kožná vyrážka.
Ťažšie stavy zahŕňajú prejavy poškodenia centrálneho nervového systému – bolesti hlavy, epileptické záchvaty, motanie hlavy, zmätenosť a v najťažších prípadoch aj poruchu vedomia a dokonca aj smrť.
Prevencia
Hlavnou prevenciou je zabrániť u potápačov náhlemu poklesu tlaku okolitého prostredia.
Potápač musí k hladine stúpať pomaly a robiť si prestávky. Riziko vzniku kesonovej choroby rastie s hĺbkou a dobou ponorenia.
V prípade straty tlaku na palube lietadla je nutné čo najskôr znížiť výšku letu.
Dekompresná choroba a jej liečba
Nie je moc možností ako sa bežnými metódami dá dekompresná choroba liečiť.
Okrem podávania kyslíka a zaistenia prísunu tekutín infúziami v snahe zaistiť základné životné funkcie je nutné čo najrýchlejšie transportovať postihnutého do pretlakovej komory (pretlakové komory sú využívané v hyperbarickej medicíne), kde je jeho organizmus vystavený zvýšenému tlaku a to vedie k opätovnému rozpusteniu plynov v tkanivách.
Pretlak je potom nutné veľmi pomaly znižovať, aby sa organizmus mohol prispôsobiť normálnemu atmosférickému tlaku.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/dekompresni-nemoc
Použité zdroje: základné zdroje textu