Degenerácia žltej škvrny

degenerácia žltej škvrnyDegenerácia žltej škvrny je očné ochorenie, ktoré je časté u ľudí vyššieho veku. Odborne ho označujeme ako makulárna degenerácia a je v našich zemepisných šírkach častým pôvodcom zhoršovaniu zraku. Aby sme pochopili podstatu ochorenia, je vhodné si povedať niekoľko základných informácií o anatómii oka a o žltej škvrne.

Svetlo dopadá do oka cez rohovku, potom prechádza šošovkou a dopadá na očné pozadie na sietnici.

V sietnici sú svetlocitlivé bunky (tyčinky a čapíky), ktoré dokážu zachytiť svetelnú energiu a premeniť ju na nervové vzruchy.

Tieto vzruchy sú potom do mozgu vedené nervovými vláknami, ktoré sa spájajú v mohutný optický nerv.

Hustota zmyslových buniek na sietnici nie je rovnomerná, na jednom mieste sa nachádza veľké množstvo čapíkov a toto miesto označujeme ako „žltú škvrnu“. Táto oblasť nám zaručuje najkvalitnejšie a najostrejšie videnie.

Degenerácia žltej škvrny a jej príčiny


Degenerácia makuly alebo degenerácia žltej škvrny je najčastejšie spôsobená ochorením drobných ciev v sietnici, ktoré bývajú podmienené aterosklerózou, vysokým tlakom, vysokým cholesterolom,  stresom a fajčením.

Niektoré formy degenerácie makuly môžu vznikať na základe určitého genetického predpokladu, tie potom vnikajú už v mladšom veku. Poškodenie krvných cievok postihne bohato zásobenú žltú škvrnu a môže dôjsť k odumieraniu zmyslových buniek.

Za poškodené cievy môžu na sietnici vznikať nové náhradné cievky, ktoré však bývajú krehké a ľahko z nich uniká krv a bielkoviny.

Vznikajúce drobné krvácania môžu sietnicu aj žltú škvrnu ďalej poškodiť a to natrvalo.

Degenerácia žltej škvrny a jej prejavy

Choroba sa začne prejavovať zhoršovaním zraku a to tak, že sa v stredu zorného poľa vytvoria poruchy videnia (často v podobe tmavého „fľaku“), ktorá sa môže postupne zväčšovať a skončiť úplnoustratou zraku.

Zhoršuje sa vnímanie farieb, ktoré sa začínajú zdať vyblednuté.

Diagnostika

Základom je očné vyšetrenie vrátane vyšetrenia očného pozadia a zhodnotenie periférneho videnia, ktoré by u typickej degenerácie žltej škvrny malo byť viacmenej normálne zachované.

Liečba

Je potrebný zákaz fajčenia, dôsledná liečba vysokého tlaku, liečba vysokého cholesterolu a podávanie rôznych preparátov proti oxidačnému stresu (napríklad vitamín C).

Novootvorené krvácajúce cievy v sietnici možno ošetriť laserom. Pomerné sľubné je využitie biologickej liečby, pričom ide o podávanie preparátov, ktoré blokujú novotvorbu cievok sietnice.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/degenerace-zlute-skvrny

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button