Defekt komorového septa

Defekt komorového septaDefekt komorového septa (prepážky) znamená vrodenú vadu srdca, pri ktorej nie je plne dotvorená prepážka oddeľujúca od seba srdcové komory a to umožňuje voľný prietok krvi medzi komorami. Čo všetko môže tento defekt spôsobiť, ako sa prejavuje a ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité podrobnosti sa dozviete z nasledujúceho článku.

Defekt komorového septa a jeho príčiny


U plodu v maternici najprv žiadna prepážka medzi srdcovými komorami nie je a postupne sa vytvára počas vnútromaternicového vývoja.

Ak v prepážke zostane otvor, hovoríme o defekte septa. Táto vada je častejšia než by sa zdalo, ale veľakrát sa na ňu nepríde, pretože otvor môže zrásť aj po narodení a nemá ďalšie komplikácie.

Vada sa vyskytuje samostatne, alebo v kombinácii s inými srdcovými vadami.

Prejavy

Pretrvávajúci otvor v komorovej prepážke sa nemusí výrazne prejavovať. Je však riziko preťaženia pravej polovice srdca, pretože krv z vysokotlakovej ľavej komory otvorom preteká do nízkotlakovej pravej komory a odtiaľ do pľúc.

Takéto preťaženie pľúcneho obehu vedie k pľúcnej hypertenzii spojenej s únavou, dýchavičnosťou a príznakmi pravostranného srdcového zlyhávania (najmä opuchy dolných končatín).

Prejavy v detskom veku zahŕňajú zníženú aktivitu a nedostatočné prospievanie s pomalým nárastom telesnej váhy. Ľudia s poruchou prepážky komôr majú vyššie riziko vzniku infekčnej endokarditídy.

Diagnostika

Podozrenie vychádza z klinických príznakov, sluchom môže byť počuteľný šelest na hrudníku spôsobený abnormálnym prúdom krvi pretekajúcim medzi komorami.

Diagnózu poruchy septa komôr, určenie jej rozsahu a stanovenie smeru toku krvi medzi komorami umožňuje echokardiografia.

Liečba

Pri veľmi malých otvoroch bez výrazných klinických príznakov je niekedy možné počkať a dieťa pravidelne sledovať, či dôjde k uzavretiu otvoru.

Väčšie defekty spôsobujúce klinické príznaky môžu byť niekedy uzavreté endovaskulárnou katetrizáciou alebo pomocou kardiochirurgickej operácie.

Endovaskulárny zákrok spočíva v tom, že sa nabodne niektorá z tepien v tele (často v oblasti slabín) a vnútrom tepny sa až k srdcu zasunie špeciálny prístroj, ktorým sa otvor uzavrie.

Nejedná sa o operáciu, tento zákrok je menej náročný ako kardiochirurgický zákrok, ale na druhú stranu sa hodí len v niektorých prípadoch.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/defekt-komoroveho-septa

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button