Cukrovka (diabetes mellitus)

CukrovkaCukrovka alebo odborne diabetes mellitus je veľmi rozšírené ochorenie, ktoré má viacero podtypov. Ochorenie je spojené so zvýšenou hladinou krvného cukru (hyperglykémia) a pri dlhodobom priebehu spôsobuje početné komplikácie. Tento článok si kladie za úlohu krátko opísať jednotlivé podtypy cukrovky a povedať k nim základné informácie. O ich prejavoch, diagnostike, liečbe a komplikáciách si potom môžete prečítať v jednotlivých článkoch.

Typy cukrovky:


Cukrovka 1. typu

Cukrovka 1. typu tvorí z celkového počtu diabetikov len malý diel. Jedná sa u autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém ľudského tela poškodí bunky v pankrease produkujúce inzulín, čo pomerne rýchlo zastaví jeho výrobu.

Ochorenie môže vzniknúť v akomkoľvek veku, avšak je častejšie u detí a dospievajúcich.

Diabetes mellitus 1. typu sa lieči inzulínom, pri jeho vysadení dochádza postupne k rozvratu vnútorného prostredia, rozvoju ketoacidózy, bezvedomie a smrti.

Cukrovka 2. typu

Toto je bezkonkurenčne najčastejšia forma cukrovky. Ide o metabolické ochorenie spojené s nezdravým životným štýlom, objavuje sa skôr u starších ľudí a viac u obéznych ľudí.

Základným mechanizmom je znížená reakcia tkanív na inzulín. Inzulínu sa tvorí dostatok, ale zle funguje.

Dlhodobé následky sú obdobné ako u cukrovky 1. typu. Cukrovka 2. typu sa lieči liekmi zo skupiny perorálnych antidiabetík alebo inzulínom (môžu sa vzájomne kombinovať).

LADA cukrovka

Táto forma cukrovky je opäť menej častá a ide zjednodušene povedané o cukrovku 1. typu, ktorá však vzniká u starších ľudí, a preto môže byť zamenená za cukrovku 2. typu.

MODY cukrovka

Tento podtyp je veľmi zriedkavé geneticky podmienené ochorenie, ktoré sa prejavuje nedostatkom inzulínu podobne ako diabetes mellitus 1. typu.

Na rozdiel od nej tu však nejde o poškodenie buniek tvoriacich inzulín autoimunitným procesom, ale o vrodené poruchy tvorby inzulínu danej genetickými vadami.

Tehotenská cukrovka

Ako tehotenskú cukrovku označujeme cukrovku, ktorá bola prvýkrát diagnostikovaná tehotnej žene.

Klasická tehotenská cukrovka je častejšia u obéznych žien a svojím charakterom je podobná cukrovke 2. typu.

Po pôrode väčšinou vymizne, avšak mala by byť liečená, pretože počas tehotenstva môže spôsobiť viacero komplikácií matke aj plodu.

Diagnostika cukrovky

Tejto problematike sme venovali vlastný článok, ktorý je doplnený textom o orálnom glukózovom tolerančnom teste (OGTT), C-peptide a o glykovanom hemoglobíne.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cukrovka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button