Cukrovka 1. typu

Cukrovka 1. typuTáto choroba je veľmi známou formou cukrovky, je však oveľa vzácnejšia ako v populácii rozšírená cukrovka 2. typu. Hlavným dôsledkom tejto choroby je zvýšená hodnota hladiny cukru v krvi.

Cukrovka 1. typu a jej príčiny


Cukrovka 1. typu vzniká u mladých a do tej doby často veľmi zdravých ľudí. Podstatou tohto ochorenia je to, že z neznámeho dôvodu si naše telo začne vytvárať protilátky proti bunkám pankreasu tvoriacim inzulín.

Cukrovka 1. typu je teda do značnej miery podobná iným autoimunitným ochorením, ako je napr. roztrúsená skleróza, lupus erythematosus a mnohé ďalšie.

Bunky pankreasu sú protilátkami zabíjané a produkcia inzulínu pri smrti väčšiny týchto buniek začne klesať.

Inzulín je hormón potrebný pre vstup cukru do väčšiny buniek. Takže namiesto toho, aby cukor v bunkách bol zdrojom energie, hromadí sa v krvi a uniká do moču.

Na podobnom princípe vzniká aj špeciálny subtyp cukrovky 1. typu, ktorý označujeme ako LADA. Hlavný rozdiel je ten, že LADA sa na rozdiel od „klasickej“ cukrovky 1. typu (cukrovka 1. typu) objavuje až u starších ľudí a môže byť preto ľahko zamenená za cukrovku 2. typu.

Prejavy cukrovky 1. typu

Cukrovka 1. typu typu môže byť náhodne nájdená praktickým lekárom pri preventívnom vyšetrení u chorého bez viditeľných príznakov, alebo sa môže prejavovať najrôznejšími prejavmi ako je pocit únavy, nočné potenie, strata na váhe, psychické zmeny a bolesti brucha.

Klasickými prejavmi cukrovky je tiež časté močenie väčšieho objemu moču a následná dehydratácia a smäd.

Cukor je v krvi v nadbytku, uniká v obličkách do moču a strháva so sebou vodu. Zvýšené straty vody potom chorého dehydrujú.

Pokiaľ nie je tento stav liečený a koncentrácia cukru v krvi dosiahne závažné vyššie hodnoty, dôjde k narušeniu vedomia a ku kóme.

Tento stav sa označuje ako hyperglykemická kóma. U chorých s cukrovkou 1. typu v rámci tohto stavu vznikajú v organizme tzv. ketolátky, a preto tento hyperglykemický stav označujeme za diabetickú ketoacidózu.

Ketolátky (najmä acetón) spôsobujú špecifický zápach z úst a špecifický zápach moču.

Komplikácie

1. hyperglykemická a hypoglykemická kóma

Hyperglykemická kóma je spomenutá vyššie a dnes je relatívne vzácna, došlo by k nej pri nekvalitnom liečení diabetika inzulínom.

Lieči sa na JIS zjednodušene povedané opatrným podávaním inzulínu a opatrným znižovaním hladiny cukru v krvi.

Hypoglykemická kóma je naopak stav bezvedomia (často spojený s kŕčmi) spôsobený príliš nízkou koncentráciou cukru v krvi.

Cukrovka ho nespôsobuje, ale môže byť vyvolaný príliš vysokou dávkou podaného inzulínu. Je to veľmi častý stav a liečbou je podanie cukru.

Oba stavy bezvedomia majú isté známky, ako je možné ich rozlíšiť, tie však nie sú pre laikov až tak podstatné. U diabetika v bezvedomí je nutné zavolať rýchlu záchrannú pomoc, počítať s hypoglykemickou kómou a podať mu cukor.

Ak by sme mu chybne podali inzulín, môžeme ho na mieste zabiť. Pokiaľ naopak chybne podáme cukor človeku s hyperglykemickou kómou, tak to zďaleka tak závažné nie je.

2. Poškodenie malých ciev

Pri cukrovke sa poškodzujú cievky v očiach, obličkách a cievky vyživujúce nervy.

Z toho vyplývajú dlhotrvajúce komplikácie typu poruchy zraku pri diabetickej retinopatii (ktorá môže skončiť aj úplnou stratou zraku), poruchy nervov (strata citlivosti niektorých častí tela, brnenie končatín, bolesti brucha, poruchy vyprázdňovania žalúdka) a riziko postupného zlyhania obličiek spôsobené rozvojom diabetickej nefropatie.

3. Poškodenie veľkých ciev

V podstate sa jedná o zrýchlenú aterosklerózu, cukrovka totiž súvisí so zvýšenou tvorbou toxických kyslíkatých zlúčenín pri oxidačnom strese a tým vedie k rýchlejšiemu poškodzovaniu stien ciev.

4. Diabetická noha

Takzvaná diabetická noha je kombináciou postihnutia veľkých aj malých ciev a má často zlý koniec.

Deje sa asi toto:

Diabetik sa o svoje nohy nestará, otlačuje si ich, niekde sa odrie a pod. Postupne sa narušuje nožné klenba a rastie riziko vzniku plochej nohy. Vysoký cukor v krvi poškodzuje veľké aj malé cievy končatín a tým aj nervy.

Nohy sú zle prekrvené, menej okysličené, odreniny nebolia, zle sa hoja. Cukor v krvi je vhodnou potravou pre baktérie, navyše chronická cukrovka vedie k oslabeniu imunity.

Kruh sa uzatvára a diabetik tak môže ľahko dostať do týchto poranení infekciu, ktorá sa veľmi zle hojí a celý problém nakoniec môže vyústiť v amputáciu. Viac o diabetickej nohe nájdete v príslušnom článku.

Liečba cukrovky

Liečba musí byť komplexná. Základný kameň je podávanie inzulínu v určitých dávkach.

Okrem toho sa odporúča dostatok pohybu a správna diéta určená príslušným diabetológom.

Čo je dôležité, tak diabetik v podstate môže jesť všetky jedlá, je však nutné správne rozvrhnutie a správne množstvo potravy.

Nie je pravda, že diabetik nesmie prijímať v potrave cukor, to je len mýtus. Naopak cukry najlepšie v podobe polysacharidov, ktoré tvoria významnú súčasť jedálnička diabetika a ide o to, aby príjem cukrov z potravy bol v rovnováhe s podaným inzulínom a u pacienta dochádzalo k čo najmenším výkyvom hladiny cukrov v krvi.

Okrem toho musí diabetik pravidelne dochádzať na kontroly očného pozadia, kontroly krvného tlaku a kontroly funkcie obličiek.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cukrovka-1-typu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button