Čuchanie toluénu
Čuchanie toluénu patrí medzi časté a svojím dôsledkom aj veľmi závažné formy drogovej závislosti. Toluén je za normálnych podmienok prchavá, bezfarebná, vo vode nerozpustná kvapalina s typickým zápachom známym z riedidiel farieb, podobnú vôňu má aj benzén. Tento aromatický uhľovodík je veľmi často používaný ako priemyselná surovina a riedidlo lakov a farieb. Teraz si povedzme niečo o prejavoch čuchania toluénu a o jeho veľmi neblahých účinkoch na mozog.
Čuchači toluénu využívajú prchavosti (vyparovanie) látky, pri vdýchnutí výparov toluénu sa dostavujú narkotické a iné účinky (viď. nižšie).
Prejavy čuchania toluénu
Pri vdychovaní toluénu sú dráždené slizníce očí a dýchacích ciest, objavuje sa pálenie a začervenanie očí a kašeľ.
Akútna intoxikácia parami toluénu vyvoláva radostné zážitky (eufória), halucinácie, otupenosť a ďalšie subjektívne príjemné stavy. Pri predávkovaní môže ľahko dôjsť k nevoľnosti, zvracaní, poruche vedomia a smrti.
Vzhľadom k účinkom na centrálny nervový systém môže u citlivejších ľudí dôjsť už po jednorazovej intoxikácii k rozvoju rôznych psychiatrických porúch ako je napríklad schizofrénia.
Chronické čuchanie toluénu má devastujúci efekt na mozog. Dochádza k poruchám osobnosti, narušeniu emócií, poklesu intelektu a rozvoju nevratnej demencie.
Dlhodobý čuchač toluénu môže vykazovať zmätené agresívne správanie a môže byť nebezpečný sebe aj okoliu – ide o ukážkový prípad organického psychosyndrómomu vyvolaného chemickou zlúčeninou.
Toluén môže vážne poškodiť pečeň aj obličky a patrí medzi karcinogénne látky – jeho dlhodobé zneužívanie zvyšuje riziko vzniku mnohých zhubných nádorov.
Liečba
Základom prístupu je psychiatrická liečba závislosti, veľkým problémom je však spolupráca pacienta.
Veľkým problémom je tiež silná psychická závislosť a všeobecne malá motivácia na liečbu od pacienta.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/cichani-toluenu
Použité zdroje: základné zdroje textu