Črevná tuberkulóza

črevná tuberkulózaČrevná tuberkulóza je infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje vznikom granulomatózneho zápalu, a ktoré je spôsobené baktériami zo skupiny mykobaktérií. Hoci typické je postihnutie pľúc, tak mykobaktérie môžu napadnúť prakticky akékoľvek tkanivo v tele vrátane tráviaceho traktu.

Príčiny črevnej tuberkulózy


Črevná tuberkulóza je v civilizovaných štátoch vzácna, stretávajú sa s ňou však lekári v rozvojových krajinách ako napríklad v afrických štátoch.

Črevná infekcia môže vzniknúť buď po požití infekčných mykobaktérií potravou alebo tekutinami, alebo krvným rozšírením mykobaktérií z iného ložiska.

Príznaky

Črevná tuberkulóza môže mať viac foriem, avšak najčastejšie je postihnutie posledného úseku tenkého čreva pred jeho vyústením do čreva hrubého.

Tento úsek sa odborne označuje ako terminálne ileum.

Obraz choroby je veľmi podobný typickej forme Crohnovej choroby, s ktorou je veľmi ľahké si tuberkulózny proces pomýliť (odlíšenie je dôležité kvôli správnej terapii.

Crohnova choroba sa totiž v zásade lieči imunosupresívami, ktorých podanie by tuberkulózu mohlo naopak výrazne zhoršiť.).

Príznaky zahŕňajú nočné potenie, hnačky, bolesti brucha, kŕče a úbytok na váhe. Ak by zápal spôsobil upchatie čreva, potom sa objavia príznaky črevnej nepriechodnosti.

Diagnostika

Rozšírenie steny čreva je zrejmé na ultrazvuku alebo na CT vyšetrenií, pre stanovenie diagnózy je však nutné vykonať kolonoskopiu, keď lekár prístrojom nasonduje spomínaný terminálny ileum a vezme z neho vzorky, ktoré sa musia vyšetriť.

Ďalšie dôležité vyšetrenie je prevedenie Quantiferon testu, ktorý bude pozitívny.

Liečba

Liečba sa nijako výrazne neodlišuje od iných foriem tuberkulózy. Podávajú sa lieky zo skupiny antituberkulotík, terapia musí byť dlhodobá.

Akútne závažné komplikácie ako je spomínaná črevná nepriechodnosť môžu byť vyriešené len chirurgicky s odstránením postihnutého črevného úseku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/strevni-tuberkuloza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button