Cirhóza pečene
Cirhóza pečene je v SR vcelku bežné ochorenie. Jej príčinou je ťažké poškodenie pečene, najčastejšie spôsobené dlhodobou konzumáciou alkoholu alebo ochorením infekčnou hepatitídou (najčastejšie k cirhóze vedie typ C, niekedy aj typ B).
Cirhóza sama o sebe nie je poškodením pečene. Pečeň je schopná pomerne rozsiahlej regenerácie, ale u ťažko poškodenej pečene je táto obnova nedokonalá a novootvorené tkanivo pečene je chaoticky usporiadané.
Pečeň čím ďalej horšie plní svoju funkciu spracovávania živín, odstraňovania odpadových látok, detoxikáciu škodlivín a navyše ňou ťažšie preteká krv. Táto krv sa hromadí v portálnej žile (vena portae).
Cirhóza pečene a jej príčiny
Všeobecne povedané bývajú obvykle príčinami cirhózy zápaly pečene. Patrí tu chronická infekčná hepatitída B a C, nealkoholické steatohepatitídy (NASH) a potom samozrejme dlhodobé nadmerné pitie alkoholu (cirhóza je vážnou formou alkoholového poškodenia pečene).
Cirhóza vzniká veľmi ľahko u človeka, ktorý sa treba ani neopije do nemoty, ale každý deň si dá v krčme niekoľko pív.
V našej krajine, kde napríklad aj každodenné vysedávanie v krčme nie je nijako neobvyklé, je cirhóza častým problémom.
Dennú dávku alkoholu, pri ktorej cirhóza časom vznikne možno len odhadnúť. Táto dávka býva nižšia u žien ako u mužov.
Platia tu ale individuálne rozdiely v tolerancii. Niečia pečeň vydrží 5 pív denne, niečia sa ťažko poškodí už pri dvoch.
Cirhóza vzniká aj u chorôb, kedy dochádza k abnormálnemu ukladaniu niektorých látok v tkanive pečene, klasickým príkladom je Wilsonova choroba (meď) a hemochromatóza (železo).
Ďalšími príčinami vzniku cirhózy môžu byť autoimunitné choroby pečene a žlčových ciest – autoimunitná hepatitída, primárna biliárna cirhóza a primárna sklerozujúca cholangitída.
Častejšie vznik cirhózy bol pozorovaný aj u ľudí s vrodeným deficitom alfa-1-antitrypsínu.
Zostáva len dodať, že cirhózu môžu spôsobiť aj dlhodobé zmeny po akútnom poškodení pečene niektorými toxínmi, napr. pri otrave niektorými jedovatými hubami (napr. muchotrávkou zelenou), otrava aflatoxínom, alebo toxickými látkami používanými v priemysle.
Tieto otravy sú však v porovnaní s alkoholovou cirhózou veľmi zriedkavé.
Cirhóza pečene a jej prevencia
Rada je jednoduchá – nepiť alkohol vôbec, prípadne piť alkohol len vo veľmi malých dávkach a nie moc často. Ako zdravý príjem sa udáva maximálne 1 malý pohárik vína denne.
Okrem toho je nutné chrániť sa pred ochorením infekčnou hepatitídou B a C, pri ochorení týmito chorobami svoj stav nepodceňovať a plne spolupracovať s lekármi pri liečbe.
Cirhóza pečene prejavy
Prejavy a komplikácie cirhózy sú početné a veľmi závažné. Výrazne skracujú život a môžu spôsobiť aj náhlu smrť.
Sú väčšinou odvodené od narušenej funkcie pečene, rôzneho stupňa pečeňového zlyhávania a sťaženým prietokom krvi cirhotickým pečeňou.
Problémom je najmä to, že prebiehajúca cirhóza pečene nebolí a dlho sa nijako neprejavuje alebo má najskôr úplne neurčité prejavy ako je nevoľnosť, nadúvanie, strata chuti do jedla, a pod.
Klasické prejavy uvedené nižšie sa väčšinou objavujú až u pokročilejších foriem cirhózy:
1. Žltačka
U cirhózy môže vzniknúť žlté sfarbenie kože, očí a slizníc (v podstate klasická žltačka) dané zvýšenou koncentráciou látky bilirubínu v týchto tkanivách.
Je to spôsobené nahromadením bilirubínu pri zníženej schopnosti cirhotického pečeňového tkaniva bilirubín spracovať a vylúčiť do žlče.
2. Portálna hypertenzia
Je to klasická komplikácia cirhózy, ktorú možno definovať ako zvýšený tlak v portálnej žile. Na pochopenie je potrebné poznať niekoľko informácií o žilovom systéme tela.
Krv z dolných končatín, obličiek a panvy je vedená dolnej dutou žilou do srdca. Krv z čriev a žalúdka je však vedená špeciálnou portálnou žilou do pečene. Je to tak urobené preto, že potrebné látky vstrebané z potravy v tráviacom systéme sa môžu v pečeni ihneď spracovať a navyše sa v pečeni môžu detoxikovať škodliviny taktiež vstrebané z čriev.
V pečeni sa portálnej žila vetví na malé cievky, ktoré sa potom zase zbiehajú do niekoľkých pečeňových žíl a tieto žily ešte len ústia do dolnej dutej žily.
Takto sa napája portálny žilový systém na systém dolnej dutej žily.
Okrem toho existujú drobné cievne spojky týchto dvoch systémov aj v stene pažeráka, to však nemá u zdravého človeka podstatný význam.
U pacientov s cirhózou dôjde k situácii, že krv pečeňou preteká pomaly a preto sa začne hromadiť v portálnej žile.
Vznikajú komplikácie portálnej hypertenzie:
A) varixy pažeráka:
Krv sa pokúša z pretlakovanej portálnej žily dostať do dolnej dutej žily inými cestami ako cez pečeň a to robí cez ony drobné cievy v stene pažeráka.
Tieto cievy nie sú na veľký prietok krvi stavané, rozširujú sa a môžu prasknúť. Človek začne zvracať krv a môže ľahko zomrieť na vykrvácanie do tráviaceho traktu.
Liečba
Lekári vedia pomocou endoskopu zastavovať aj ťažké krvácanie alebo podať lieky znižujúce tlak krvi a znížiť tak riziko krvácania.
Inou možnosťou je lekársky výkon, pri ktorom sa do pečene zavedie hadička prepájajúca portálnu žilu s dolnou dutú žilu (tzv. TIPS).
Funkčné pečeňové tkanivo je tak v podstate obtekané. To síce vedie k zníženiu tlaku v portálnej žile, ale na druhú stranu dosiahneme to, že krv z čriev sa neočisťuje v pečeni a splodiny rýchlejšie poškodzujú mozog, zrýchľuje preto sa pečeňová encefalopatia.
B) Ascites (hromadenie tekutiny v bruchu):
Ascites môže mať aj iné príčiny a mechanizmy vzniku, u pacientov s cirhózou s portálnou hypertenziou dochádza k tomuto mechanizmu:
Krv je v portálnej žile nahromadená pod veľkým tlakom.
Portálna žila je uložená v dutine brušnej a tekutina pod tlakom sa z nej môže ľahko filtrovať do dutiny brušnej.
Brucho plné tekutiny sa zväčšuje a môže začať poležiačky aj utláčať pľúca a zhoršovať dýchanie. Tekutina ascitu sa tiež ľahko infikuje baktériami a môžu vznikať život ohrozujúce zápaly dutiny brušnej.
Liečba
Z liekov sa podávajú diuretiká (lieky na odvodnenie) obsahujúce účinnú látku furosemid (lieky Furosemid, Furon, Furorese) a spironolaktón (liek Verospiron).
Ďalšou možnosťou je punkcia -> Lekár opatrne vpichne do dutiny brušnej hrubšiu ihlu tak, aby nepoškodil vnútorné orgány a touto ihlou sa tekutina vypustí.
3. Poškodenie mozgu (pečeňová encefalopatia)
Je to častá komplikácie cirhózy vznikajúca tým, že cirhotická pečeň dostatočne nedetoxikuje škodliviny. Tie sa dostávajú do mozgu a postupne ho poškodzujú.
Prejavy
Sú veľmi pestré, proces môže začať nenápadnou zmenou denného rytmu (čulosť v noci, spánok cez deň), postupne nastupuje zmätenosť s prejavmi demencie, agresivita, zmeny správania a napokon strata vedomia a smrť.
Liečba
Dôležité je znížiť množstvo škodlivín vstrebávaných z čriev, pričom najnebezpečnejšie z týchto škodlivých látok je amoniak tvorený črevnými baktériami zo zjedených bielkovín.
Preto je nutné podporiť činnosť čriev, prijímať menej bielkovín, prípadne použiť antibiotiká na zníženie množstva črevných baktérií.
4. Poškodenie funkcie obličiek
Je to obávaná komplikáciou cirhózy a je spôsobená zhoršeným prietokom krvi obličkami. Jedná sa o pomerne zložitú situáciu, ktorú označujeme ako hepatorenálny syndróm.
Hrá v ňom úlohu snaha tela udržať prietok krvi portálnym riečišťom a pečeňou, a preto obmedza dodávku krvi do obličiek. Stav je veľmi ťažko liečiteľný a nezriedka končieva smrťou.
5. Rakovina pečene
Tento nebezpečný a zhubný nádor často vzniká v cirhotickej pečeni.
Pacienti by preto mali pravidelne dochádzať na ultrazvuk pečene, aby bol prípadný nádor nájdený včas, kým sa ešte dá operačne riešiť. Potom už nie je príliš veľká nádej.
6. Pavúčikovité névy
Na koži vznikajú červené pavúčikovité škvrny, ktoré sú dôsledkom zníženého odbúravania estrogénov pečeňou.
7. Zvýšená krvácavosť
U pacientov s cirhózou býva v pečeni narušená tvorba zrážacích faktorov, ktoré sú závislé na vitamíne K.
Dôsledkom je horšia krvná zrážanlivosť a vyššie riziko krvácania. Ak túto komplikáciu zistíme, podávame chorým vitamín K v tabletách, alebo injekčne.
8. Svetlá stolica
Znamená skôr zhoršenie cirhózy, je spôsobená zhoršenou tvorbou a vylučovania žlče do čreva.
Bez žlčových farbív nie je stolica hnedá a stáva sa svetlejšia.
Cirhóza pečene -> záver
Ako je vidieť, má cirhóza mnoho nebezpečných komplikácií. Ako ste si iste všimli, ich liečba nijako nerieši cirhózu samotnú.
Cirhóza totiž žiadnymi liekmi alebo bežnými postupmi liečiteľná nie je. Je tu len jedna možnosť -> transplantácia pečene.
U nás nie je čakacia doba až tak dlhá, ale ak chce byť alkoholik daný na zoznam čakateľov na novú pečeň, musíte 6-12 mesiacov abstinovať, čo si lekári počas onoho roka kontrolujú pomocou laboratórnych testov.
Najlepší spôsob, ako k cirhóze pristupovať, je vôbec sa k nej neprepracovať!
Zdroj: https://www.stefajir.cz/cirhoza-jater
Použité zdroje: základné zdroje textu