Čierny kašeľ (pertussis)
Čierny kašeľ (latinsky pertussis) je infekčné ochorenie postihujúce najmä deti. U nás je toto ochorenie už celkom vzácne (vďaka očkovaniu), niekoľko prípadov sa v SR každoročne však stále objavuje. Predtým bolo táto choroba veľmi častá a pomerne obávaná – bez antibiotík mohla ľahko skončiť smrťou dieťaťa udusením. Nutné dodať, že aj keď v našom štáte čierny kašeľ prakticky vymizol, vo svete to tak nie je. V mnohých rozvojových krajinách je čierny kašeľ stále rozšírený a ohrozuje tamojšie detskú populáciu.
Príčiny čierneho kašľa
Pôvodcom choroby je baktéria Bordetella pertussis. Napadá dýchacie cesty, množí sa v nich a šíri sa veľmi ľahko kašľom ako kvapôčkovou infekciou.
Z toho dôvodu sa čierny kašeľ ľahko šíril v detských kolektívoch. Po osídlení slizníc horných ciest dýchacích začnú baktérie produkovať toxín, ktorý sliznice pomerne vážne poškodí.
Prejavy
Choroba sa začne prejavovať niekoľko dní po nákaze. Najprv pripomína bežný zápal horných dýchacích ciest – objaví sa zvýšená teplota, kašeľ a nádcha.
Kašeľ sa postupne zhoršuje a stáva sa dávivým, niekedy môže viesť aj k zvracaniu. Usilovný kašeľ dieťa budí zo spánku a celkovo ho vysiľuje.
Kašeľ môže byť tak silný a namáhavý, že pri ňom dieťaťu popraskajú cievy v oku a prekrvácajú spojivky.
Vzhľadom k nadmerným tlakom pri usilovnom kašli môže vzácne dôjsť k prasknutiu pľúc, tj. pneumotoraxu.
Záchvaty kašľa trvajú až niekoľko týždňov, postupne dochádza k znižovaniu ich početnosti a závažnosti. Až potom sa stav upraví.
Diagnostika
Okrem príznakov bakteriálnej infekcie (zvýšený počet bielych krviniek a zvýšené CRP v krvi) možno vykonať výtery z nosohltana na vyšetrenie na mikrobiológiu a eventuálne zistiť protilátky proti baktériám čierneho kašľa z krvi.
Prevencia
Účinnou prevenciou je očkovanie. Očkovanie proti čiernemu kašľu je súčasťou povinného očkovacieho programu.
Neznamená to však, že očkovaní ľudia sú úplne chránení. Aj zaočkované deti môžu ochorieť (hoci riziko vzniku choroby je u nich výrazne nižšia), ale priebeh ich choroby býva oveľa menej závažný ako u ich nezaočkovaných rovesníkov.
Vzhľadom k veľkej nákazlivosti sa pri preukázaní choroby odporúča choré dieťa izolovať od jeho rovesníkov.
Liečba pertussisu
Základom liečby sú antibiotiká a podporné preparáty (antipyretiká, lieky na vykašliavanie, a pod.).
Hoci liečba antibiotikami zníži závažnosť príznakov, doba trvania choroby sa príliš neskráti.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/cerny-kasel
Použité zdroje: základné zdroje textu